Naslovna Zivot Жена му се бореше со тешка болест, тој преживеа во сообраќајка, сега...

Жена му се бореше со тешка болест, тој преживеа во сообраќајка, сега е најхуманиот човек на Ју естрадата- животната приказна на Халид Бешлиќ

За него се вели дека е најголемиот добротвор, додека Халид Бешлиќ тврди дека повеќе би сакал луѓето да го паметат по неговите добри дела отколку по добрата музика.

Пејачот Халид Бешлиќ пее речиси педесет години, а за сето тоа време внимателно го чуваше приватниот живот од јавноста и не предизвикува скандали.

Роден во околината на Соколац во Босна и Херцеговина, тој никогаш не криел дека копнее по шуми и планини бидејќи на 14 години морал да оди на училиште во Сараево.

Додека посетувал средно училиште, живеел во студентски дом. После тоа се вработил, а потоа отишол во војска.

Враќањето од воена служба беше пресвртница во неговиот живот.

Да не се решеше тогаш да се занимава со музика, неговите обожаватели немаше да можат да уживаат во повеќе од двесте песни што ги снимил досега, пишува Biografija.org.

Почна како кафеански пејач, а денес многумина велат дека стадионите му се претесни.

На почетокот на кариерата ја запознал сегашната сопруга Сејда. Во едно интервју раскажа како се случила важната средба.

Имено, како млад пејач, Халид се дружел со сестрата на Сејда, која работела во ресторанот каде што пеел. Еднаш го покани да дојде кај неа на ручек. Таму ја запознал Сејда и почнале да излегуваат.

По само шест состаноци, Халид ја запросил. Тоа беше на 8 март 1979 година, на роденденската забава на нејзината сестра.

Групата се собра во ресторан, а Халид ја праша Сејда дали ќе се омажи за него. Мислејќи дека се шегува, таа се согласила, а нејзините пријатели веднаш отишле да ги известат нејзините родители.

Истата вечер, Сејда бил донесена во Кнежина и претставена на семејстото Бешлиќ како идна сопруга на Халид. Тие се венчаа околу петнаесет дена подоцна.

Прво живееле кај тетката на Сејда во Сараево, а потоа си нашле сопствен стан. Нејзиниот татко им помогнал „да се средат“. Таму е роден и нивниот син Дино.

Халид вели дека тајната на нивниот успешен брак е тоа што тие само се запознале првите неколку години, а од тоа се родила почит, љубов и разбирање.

Дури неодамна Халид за локалните медиуми раскажа како неговата сопруга се борела со рак на јајниците, поради што парот немал повеќе деца.

Во март 2009 година јавноста беше шокирана од веста дека познатиот пејач доживеала сообраќајна несреќа и дека е во кома.

Имено, тој со својот автомобил излетал од патот во улицата Алипашина во Вогошќа.

Халид ја преживеал тешката несреќа, но лекарите не можеле да му го спасат десното око. Како што еднаш признал, неговата сопруга најмногу се плашела дали последиците од таа несреќа ќе влијаат на неговата психа.

За среќа, тој продолжи да пее, да снима албуми и да организира концерти, а неговиот позитивен и ведар дух не исчезна со трагедијата што го снајде.

Сепак, тој признава дека сега ретко вози. Наместо него, зад воланот е неговиот пријател од детството, а пејачот вели дека само понекогаш „вози“ за да си ги тестира рефлексите.

Во јули 2014 година, регионот ја слушна веста дека Халид станал дедо. Имено, неговиот син Дино и снаата Махира ги добија близнаците Ламија и Белмин Кана.

Халид Бешлиќ е сопственик на мотел и бензинска пумпа во градот Семизовац, недалеку од Вогошќе, каде што во 2014 година примил жители кои ги загубиле своите домови во одрони.

Имено, кога во пролетта 2014 година катастрофата го погоди тој дел на Босна и Херцеговина, Бешлиќ побарал од управителот на мотелот да ги испразни собите и во нив да ги смести сите што останале без домови.

Со овој гест тој воодушеви многумина, но познато е дека пејачот од почетокот на кариерата е голем хуманист. Сите што го познаваат тврдат дека со задоволство помага колку што може, а тоа го објаснува со зборовите „сето тоа е нормално“.

За разлика од некои негови колеги, тој не се труди медиумите да дознаат за тоа, но за неговите дела повеќе зборуваат луѓето на кои им помогнал. Тој еднаш рече дека би сакал луѓето повеќе да го паметат како добар човек отколку како добар пејач.