Naslovna Zivot Ова се сестрите на Северина, со едната се скара за имот, а...

Ова се сестрите на Северина, со едната се скара за имот, а со другата се степа и не зборува

Хрватската поп пејачка Северина Вучковиќ има две сестри кои не се експонираат во јавноста. Зденка Жуниќ живее во Хрватска, додека Маријана Вучковиќ Поповиќ живее во Белград.

Севе своевремено имала добри односи со едната сестра Маријана Вучковиќ Поповиќ која живее во Белград, а со Зденка нема никаков контакт.

Како што се пишуваше, сестрите се скарале за земјиштето на улицата Вуковарска во Сплит, на кое е изграден патот за трговскиот центар.

Зденка тврдела дека земјиштето е сопственост на семејството Вучковиќ и очекувала Северина да се вклучи во судската битка за тоа, но пејачката им кажала на сестрите дека не ја интересира, туку се кулминирало со бракот на Северина со Игор Којиќ, по што Зденка и се откажа од неа.

-Ние не го поддржуваме сето ова, Србите ни водеа вооружена војна, не угнетуваа 50 години, а сега водат психолошка.

Мојата сестра беше израсната во хрватско и морално, римокатоличко семејство, од татко Хрват и мајка Хрватка, но нејзиниот живот беше преземен од менаџерската машинерија.

Таа има планетарна слава, но сигурно има тажен живот. Се молам за нејзиното здравје и среќа – изјави претходно Зденка за хрватските медиуми.

Од друга страна, Северина веќе не е во добри односи ниту со Маријана.

Како што претходно објавија медиумите, Северина и Маријана долго време се карале, а потоа во животот на пејачката се вклучил и Центарот за социјална работа поради конфликт со нејзината сестра, а локалните медиуми пишувале дека Северина и Маријана дури имале тепачка во станот во Сплит.