Naslovna Zivot Еве зошто ја малтретирале и ја задевале Александра Пријовиќ- откриена вистината за...

Еве зошто ја малтретирале и ја задевале Александра Пријовиќ- откриена вистината за познатата пејачјка

Школската другарка на Александра Пријовиќ се присети на нејзините училишни денови и на времето кога Прија беше мета на љубоморни деца.

Александра Пријовиќ постигна голем успех во последните неколку месеци, одржувајќи бројни големи концерти во регионот.

Славата ќе заземеше многумина на нејзино место, но начинот на кој е воспитана не дозволува Александра да ја понесе ништо.

Тоа го докажува пријателката на пејачката од нејзиниот роден град Бели Манастир, која ги открила почетоците на Александра.

– Навистина ме нервира кога луѓето мислат дека знае само да пее. Таа беше одлична ученичка на училиште. И малку повлечена додека не го запознае друштвото. Но, таа отсекогаш била талентирана за пеење – истакнува таа.

Пријовиќка остана во контакт со другарките од училиште, а нејзината другарка се присети на времето поминато заедно.

-На лето одеше кај татко и во Србија, па тогаш не се дружевме многу. Но, додека траеше училиштето, имавме парк каде што се собиравме и разговаравме, игравме.

Таа често ни пееше – раскажува за 24Sata.hr и додава: Основното училиште ја поврза Александра со денешната најдобра другарка Драгана.

– Тие се многу искрени пријатели. Драгана не е од естрадата, таа е домаќинка од мал град. Александра не пати од слава. Ја поканила Драгана на концертите во Белград, а потоа и платила сместување во луксузен хотел – вели пријателката на пејачката од детството.

Пејачката често ја посетува мајка си Борка во Бели Манастир, каде никој не ја гледа како ѕвезда.

– Кога има настапи кај Бели Манастир, го носи синот кај мама Борка, а таа самата доаѓа барем еднаш месечно. Низ градот шета сосема опуштено, во тренерка.

Секогаш кажува здраво, разговара. Таа никогаш не глумела ѕвезда. Таа остана приземна и скромна – рече таа.

Иако понекогаш во јавноста се појавуваат приказни за неискрена љубов меѓу Филип и Александра, нејзината школска другарка не мисли така.

– За мене е глупаво кога луѓето се сомневаат во нејзината љубов со Филип.

Тие навистина се сакаат и ценат еден со друг. Со неа често ја посетува Борка, а таму беше и Лепа Брена, рекла пријателката на пејачката.

Таа откри како нејзините врсници се однесувале кон Александра.

-Куќата во која живеела била во близина на ромски семејства, а и нејзиниот дедо бил Ром. Затоа и ја задеваа, најмногу девојки затоа што беа љубоморни – се присетува и продолжува:

– Александра секогаш имаше талент за пеење, а беше слатко девојче.

Пријателката на Александра од детството објаснува како децата од српска националност најчесто оделе во клас Д, а Александра била во А одделение каде била одлична ученичка.