Naslovna Magazin Се разведе за да не плаќа алиментација за вонбрачната ќерка, а уште...

Се разведе за да не плаќа алиментација за вонбрачната ќерка, а уште живее со жена му- Кеба има необична приказна

Во морето ѕвезди кои остваруваат значителен профит преку YouTube, фолкерот Драган Којиќ Кеба се издвојува, бидејќи е еден од ретките чија заработка на оваа платформа не е импресивна.

Имено, иако Кеба активно го промовираше својот музички опус преку социјалните мрежи, особено на Инстаграм, неговите видео клипови на Јутјуб не привлекоа големо внимание кај публиката, пренесува Република.

За разлика од колегите како Тања Савиќ, Дарко Лазиќ, Ѓани, Маја Беровиќ, Цеца Ражнатовиќ и Аце Лукас, кои заработуваат повеќе од 100.000 евра годишно преку Јутјуб, Кеба се соочува со предизвикот песните на неговиот канал да не постигнуваат милионски прегледи.

Имено, неговите песни имаат милионски прегледи, но најголем дел од таа популарност доаѓа надвор од неговиот официјален канал на Јутјуб, кој му ги ускратува авторските права.

Извор близок до фолк пејачот открива дека на Кеба минатата година платформата Јутјуб му платила само околу 1.000 евра, што претставува значителен контраст во однос на финансискиот успех на неговите колеги.

Но, Драган Којиќ Кеба уште во 2013 година се развел и тоа само поради обидот да избегне алиментација на својата вонбрачна ќерка Ина, дознава Курир.

Се дозна дека од 2 април 2013 година пејачот не е официјално во брак со сопругата Оља, тие веќе се разведени!

Фолкерот ја доби вонбрачната ќерка Ина со текстописецот Љиљана Јевремовиќ, која водела жестока битка за да го докаже татковството и да се избори за алиментацијата што законски и припаѓа на нивната ќерка.

Како што еднаш пишуваа српските медиуми, долгот за алиментација на Кеба достигна вртоглави 100.000 евра со задоцнета камата, која тој одби да ја плати.

За време на парницата со Љиљана, Драган Којиќ пред судот откри дека поради разводот изгубил дел од имотот:

„Во времето на претходната одлука живеев во куќа со површина од 330 метри квадратни со сопругата Оља, синот Игор и ќерката Наташа. Во меѓувреме, на 02.04.2013 година се разведов.

Сега живеам во куќа со вкупна површина од 100 квадрати, која е моја сопственост. Живеам сам во куќата. Во времето на претходната одлука, куќата во која живеев беше во сопственост на Олга Којиќ.

Во тоа време, iмав куќа само во Лозница. Освен куќата во Лозница немам друг недвижен имот“, рече тој. Кеба на рочиштето споменатиот медиум го пријави ова пред речиси десет години и додаде:

„Од 01.06.2013 година до денес воопшто не сум работел, тврдам дека сум на боледување од здравствени причини кои ќе ги документирам со докази од кардиоваскуларното одделение на Дедиње.

Последните два месеци сум добивам 15.000 динари нето месечно.

Се случуваше мојот настап да биде на позитивна нула и да не заработам ништо, а најмногу што ми се случи беше што заработував од 30.000 до 60.000 динари по настап“, рече тогаш.