Naslovna Zivot Еве што стори синот на пејачот Зоран Ванев, приказна која мора да...

Еве што стори синот на пејачот Зоран Ванев, приказна која мора да се прочита

Еден од најпознатите македонски фолк пејачи, народот го засака откако ја испеа познатата „Ангела, Ангела“, која и денес се пее на сите веселби, кај нас и во целата дијаспора.

Ванев во едно интервју зборуваше токму за песните кои како што рече го вивнале во музичкото небо.

Освен во Македонија, тој градеше кариера и во Србија, и така за него дозна и публиката од целиот Балкан. ​

Тој веќе неколку години наназад е еден од најбараните доктори за природна медицина во Швајцарија. Неговата клиника во Цирих станала место кое што го посетуваат луѓе од целиот свет.

Дипломирав на Парацелсус Академијата за Алтернативна медицина во Цирих, и сум првиот Македонец во Швајцарија кој ја има титулата Доктор за природна медицина, изјавил Ванев.

Зоран Ванев е многу горд на својот син, и сподели една многу важна приказна за него, која ја објави gol.mk

Бројот на млади момчиња кои професионално се занимаваат со ракомет од ден на ден расте, како во нашата земја, така и меѓу нашите луѓе во странство.

Таков е примерот со младиот кружен напаѓач Ник Ванев, кој одлично се развива во младинската лига на Швајцарија.

Иако нема ни седумнаесет години, младиот Ник Ванев, е дел од една од најдобрите младински екипи во Швајцарија, Амичитија Цирих.

Следниот месец Ванев ќе наполни 17 години, а игра во шампионатот до 19 години за момчиња родени 2005/06 и помлади.

Во есенскиот дел од шампионатот на Швајцарија, екипата на Ванев е неприкосновен лидер во својата возрасна категорија и по второто и третото место во претходните две сезони, јуриша кон титулата, стои во овој ТЕКСТ.