Naslovna Srbija Вриснав, а потоа станав и избегав од училницата – ученичка раскажа што...

Вриснав, а потоа станав и избегав од училницата – ученичка раскажа што се случувало

Балканот е во шок по настанот во училиштето Србија, минатата недела. Ученичка во одделението на детето убиец (името и презимето познати на српски Курир), на Тик-ток раскажа што се случувало:

„Добив многу пораки за оваа трагедија што се случи. Минатата година момчето отиде во друга смена каде го исмејуваа. Оваа година се префрли во нашата смена и сите нормално се дружеа со него. Сите го канеа на родендени и секогаш кога излегувавме го викавме.

Редовен беше во училиште, а одеше на општинско и градско натпреварување, мислам кај професорката по историја.Беше одличен ученик и секогаш беше 5.0. Сите мислеа дека живее во нормално семејство. Сепак на 05.03.2023 сите имавме нормален час по историја каде учевме нова лекција.

Беа околу 5 минути до крајот на часот и слушаме пукотници , мислејќи дека се петарди… (тогаш го убива обезбедувањето и дежурните студенти), потоа со два пиштола влегува во училницата по историја и почнува да пука во професорката по историја и неговиот најдобар пријател. Ние сите се сокривме под масите“, напиша девојката и наведе иницијали на застреланото момче и додаде:

„Сите бевме во шок, се скривме под масите и во еден момент врескав. Тој веројатно гледаше од каде доаѓа тој звук, станав, го прескокнав мртвото момче (му ги назначи иницијалите) и истрчав од кабинетот. Мене ме следеа едно девојче и две момчиња, истрчавме ситеки се спасивме.

Ги видовме дежурните ученички и обезбедувањето мртви, бевме во шок но излеговме од училиштето. Јас и другарка ми истрчавме во мојата куќа додека момчињата отидоа во нивните домови, беше пријавено дека едно девојче (со иницијали) било пукано во рака, но таа е жива. Подоцна ни рекоа дека некои од нашите пријатели се мртви, а некои се во Ургентно“, напиша девојката.

Таа доби многу пораки за поддршка, а на TikTok објави уште една потресна порака која ја посвети на момчето кое го изврши крвавиот пир.

„Ти благодарам многу, ми ги уби најблиските. Денеска поради тебе отидов на три погреби наместо на Ташмајдан. Ти благодарам многу што ме носеа на погреб. Ти благодарам многу за траумата“, напишала девојка која била ученичка која го преживеала масакрот.

Извор: Курир.рс