Naslovna Zivot Тепал дедо од 70 години, се изживувал со кучиња – проговорија соседите...

Тепал дедо од 70 години, се изживувал со кучиња – проговорија соседите на У.Б.

Селата Дубона и Мало Орашје кај Младеновац и Смедерево во четвртокот вечерта беа обвиени во црно по масакрот што го изврши лудиот У.Б..

Мештаните сè уште се во неверување полека и со тежок глас опишувајќи и раскажувајќи како се случил масакрот што однел такви млади луѓе кои штотуку почнале да живеат. Исто така, за многумина сè уште не е познато зошто крвавиот пират У.Б., кој, според нивната приказна, изгледал донекаде како деликвент, но никако како човек кој е подготвен да земе оружје и да убие толку многу луѓе без збор.

– Немаме живот овде! Сè што ни се случи е тешко. Семејствата никогаш нема да се помират со тоа што останале без деца, никој не може да им ги врати – вели еден од жителите на Дубона, додавајќи дека се плашат од крвна одмазда.

Припадници на МУП на Србија се уште до почетокот патролираат низ селата, а ја чуваат и семејната куќа на убиецот во Доња Дубона. И семејствата на загинатите вчера излегоа на локалните гробишта и масовно останаа до 12 часот. Осомничениот, според жителите на Дубона, често правел проблеми, а го познаваат и по тепачки.

– Пред неколку години претепа 70-годишен жител. Дедото тогаш не сакаше да го пријави, но имаше бенка на лицето. Не се сеќавам за што го тепаше. А пред година и пол се скарал со млад човек од селото – велат и додаваат дека У.Б. знаел со мотор да дивее во селото и да ги плаши луѓето дека ќе ги тепа.

– На 10 години врзуваше кучиња и ги убиваше со пиштол. Тогаш сите го знаеја тоа, а никој не реагираше, тоа не беше детска игра, се гледаше дека не е нормален – вели жител на Дубона.

– Луѓето овде се премногу лути и тажни. Многумина изгубија се, а за нив времето застана, нема веќе утешни зборови за нив. Срцето се откинува од градите, а ден по масакрот, на Ѓурѓовден, неговото семејство слави – вели жител на Дубона:

– Дојдоа да земат славеничка торта, како не им е срам и како имаат лице. Нивниот син уништи толку куќи. Некои луѓе биле спремни да се качат за да ги претепаат кога се слушнала веста, но ги чува полиција.

Бабата на девојчето (17) кое беше тешко повредено во крвавата веселба за Курир вели дека е во многу лоша состојба.

– Моето дете е во тешка состојба, го удриле во главата над окото и во стомакот. Тој е во болница во Белград и е во кома. Се молам да преживее – вели бабата и додава дека од повредите починало нејзиното момче Н.С.

-Дојде со својата другарка во Дубон од Орашје каде што живее да се дружиме. Таа била во близина на училиштето каде монструмот го извршил злосторството, но пред тоа со своето друштво отишла до споменикот каде што бил нејзиното момче Н.С. Се што преживеала е ужасно, нејзината пријателка била застрелана во стомакот, а на едната и ја ампутирале раката за да и го спасат животот – вели бабата.

Да потсетиме, кобниот ден, поточно во четвртокот вечерта, У.Б. полудел од својата куќа, која се наоѓа во село Шепшин до градот Мало Орашје, за да изврши масакр наводно затоа што во тоа село лошо зборувале за неговото семејство, кога не нашол никого во центарот на селото, на враќање кон споменикот, застрелал тинејџери кои славеле Ѓурѓовден, од кои петмина починале како последица на повредите, а седуммина од нив се ранети.