Naslovna Vesti Таксистот на кој У.Б. му упаднал во кола за влакно се спасил...

Таксистот на кој У.Б. му упаднал во кола за влакно се спасил – објаснува што било среќа во несреќа

У.Б. (21), осомничен за убиствата во Младеновац, избегал во куќата на своите роднини во Вињиште кај Крагуевац кид напирајќи таксист и принудувајќи го да го вози до дестинацијата!

– Човекот се уште е трауматизиран, едвај зборуваше за немилиот настан. Некое време нема да работи – велат од такси здружението каде е вработен овој таксист. Според нив, тоа му било најлошо бидејќи тој ја возел забавата во моментот на киднапирањето.

– Не бил сам во автомобилот, возел бремена жена кога Урош со рачна бо мба во рацете упаднал во неговиот автомобил. Таксистот, инаку, бил тој што најмногу и помогнал на полицијата и пријавил каде У.Б. крие

– Им ја открил својата локација и помогнал да се апси монструмот, а тој и неговата сопатничка имале неверојатна среќа што убиецот немал муниција и им се заканил со рачна бомба, но веројатно не сакал да се разнесе и самиот, објаснува изворот на Курир.

– У.Б. е на 04.05.2023 година. во доцните вечерни часови и во текот на ноќта на територијата на Смедерево и Младеновац со истрели од автоматско оружје убил 8 лица, а повредил 14 лица, а при претрес на осомничениот и просториите што ги користел, пронајдена е поголема количина оружје.

При бегството од местото на настанот, пријавениот му се заканил дека ќе го убие таксистот, принудувајќи го да го одвезе до село на територијата на општина Крагуевац, каде што пријавениот во утринските часови на 05.05. /2023 година година и бил пронајден во објект сопственост на неговиот вујко – се наведува во соопштението на ВЈТ Смедерево.