Naslovna Uncategorized ЈЕЗИВА ПОРАКА ДО ДРУГАРОТ ПРЕД МАСАКРОТ НА ВРАЧАР – Му дошол на...

ЈЕЗИВА ПОРАКА ДО ДРУГАРОТ ПРЕД МАСАКРОТ НА ВРАЧАР – Му дошол на роденден и му рекол: ЌЕ ДОБИЕШ ПОДАРОК ​​ВО СРЕДА НА УЧИЛИШТЕ

Малиот монструм, бил на роденденска забава на 1 мај, а  на момчето кое славело роденден му рекол дека ќе му донесе подарок во училиште во среда, на 3 мај, денот кога момчето избрало да го спроведе својот смртоносен план.

Со оружјето на неговиот татко уби осуммина негови врсници и чуварот на основното училиште „Владислав Рибникар“. Тој ден, другарот кој на 1. мај славел роденден, бил присутен во соседното одделение. Тој видел и слушнал сè. Денеска положи цвеќе пред училиштето кое за неколку минути стана сцена на најнеочекуваниот криминален момент.

– Беше крајот на првиот час, околу 8:35 часот. Слушнавме пукотници, но прво помисливме дека масите се превртеле, бидејќи беше погласно од петарди. Сè се случи брзо, сфативме дури кога еден од нашите наставнички влезе во училницата викајќи:

„Пукаат, бегај, бегај!!! Наставничката не спаси. Додека заминував, погледнав низ прозорецот и го видов другарот во дворот. Тогаш не сфатив дека тој е убиецот, дознав подоцна – рекол училишниот другар на убиецот, а пренесува францускиот весник „Ле соар“. Потоа се навратил на врската со него.

– Долго време сме пријатели. Се видовме и надвор од училиште. Со часови игравме видео игри, особено Fortnite, но игравме и фудбал во паркот Ташмајдан – објаснува тој и додава дека бил „мирен, љубезен и малку интровертен“.

– Тој е тип што ги чува своите работи за себе. Дури и кога ќе го убедите да игра фудбал, тој се држи настрана. Тој има многу малку пријатели и е малтретиран од други. Го нарекуваат „глупак“ затоа што е одличен ученик кој добива највисоки оценки – објаснува ученикот. Сепак, тој тврди дека масакрот не е поврзан со лоша оценка во училиште.

– Никогаш не добивал лоши оценки. Меѓутоа, еднаш бевме во паркот и други го опкружија за да викаат „нердо“, „несреќен“. Има ли други прекари за него? Колку што знам, никогаш не бил тепан – објаснува момчето.

Школскиот другар на убиецот објаснува дека тој неодамна побарал да го смени класот за да го избегне малтретирањето, но, според него, инцидентите продолжиле и во неговото ново одделение.

– Татко му го однел да пука на стрелиштето – вели тој. Тој понатаму наведува дека монструмот пукал и во својот пријател на кого два дена пред масакрот не му донел роденденски подарок, но му рекол:

– „Ќе добиеш подарок во среда на училиште“ – вели тој.

Сепак, како што вели, момчето успеало да се спаси скокајќи од прозорецот. Да потсетиме, момче на 3-ти мај изврши невиден масакр во основното училиште „Владислав Рибникар“ кога вооружено со пиштолот на татко си влегол во училиштето и уби осум ученици и еден училишен чувар и рани уште шест ученици и еден наставник по историја.