Naslovna Zivot Сопственик на фирмата спроти училиштето раскажа како децата скокале од прозор и...

Сопственик на фирмата спроти училиштето раскажа како децата скокале од прозор и трчале во неговата фирма

Сопственик на фирма на улица Милешевска кој им помагал на децата по страшниот масакр од страна на нивниот другар (13) во основното училиште „Владислав Рибникар“ во средата.

Како што тој кажа, едно од момчињата избегало низ прозорецот и влегло во нивните простории, по што следело „стампедото“.

– Беше исплашен, плачеше и рече дека другарчето сакало да му пука во глава, но тој бил најблиску до прозорецот и успеал да побегне. Сите ги пуштивме да влезат во нашата фирма. Имаше еден колега педагог кој цело време беше со нив, да ги смири. Им беше страшно – изјави за Курир Горан, сопственикот на фирмата каде децата побегнаа.

Според неговите зборови, момчето кое побегнало раскажувало секакви работи, а по него дошле 50-тина деца и две учителки.

– Тој рече дека се снашле како што секој можел. Дека двајца скокнале низ прозорец, некои лежеле пред клупите… Другите деца биле од прво до четврто одделение, едната учителка била бледа како крпа, земала две деца со себе и избегала.

Момчето кое се наоѓало на списокот успеало да скокне низ прозорецот кога момчето кое уби осуммина негови врсници упаднало во училницата.

– Чекаше чуварот да заѕвони за да почне часот, прво го убил него, па влегол во одделението, од првата клупа пукал во учителката и учениците, ги видов телата како паѓаат и јас и другарот веднаш излеговме. на прозорецот и избегавме во фирмата, јас само трчав.

Сите на списокот ми беа пријатели, никој од нас никогаш не го избегнуваше. Еден од неговите пријатели од списокот бил со него во саботата за неговиот роденден и не забележал ништо чудно. Покрај сите негови активности тренираше и кошарка.

Вчера, кога се приближивме до училиштето, ми се слоши. Сите освен еден од списокот и оние што ги уби беа многу блиски со него – изјави тој за Курир.