Naslovna Zivot Пет месеци го изневерувала сопругот, но направила една ФАТАЛНА ГРЕШКА: Сакам во...

Пет месеци го изневерувала сопругот, но направила една ФАТАЛНА ГРЕШКА: Сакам во земја да пропаднам

Една жена, која имала афера во последните пет месеци, била фатена на дело кога алармот на нејзиниот сопруг ја известил за таен телефон што го користела за пораки на нејзиниот љубовник.

34-годишната Верити, која не сакаше да го открие целото име, сега се чувствува виновна за нејзиното неверство и за тоа како дознал нејзиниот сопруг. Таа вели дека тој не сака ни да ја гледа во очи, но сепак живеат заедно, пренесува Мирор.

Откако се почувствувала вишок во семејниот дом со сопругот и синот, Верити започнала афера и покрај тоа што признала дека изневерувањето е погрешно.

Како мајка, таа вели дека ја презела одговорноста да се грижи за нивното дете и нивното домаќинство – на крајот гледајќи ја како го губи својот „идентитет“. „Откако го добивме нашиот син, кој е апсолутна светлина на нашите животи, не ме сфаќајте погрешно, едноставно се чувствував како неценето трето тркало кое исто така е лепилото што го држи семејството заедно.

Претпоставувам дека на некој начин јас“ Се чувствував како да сум го изгубила идентитетот. И како жива личност која сака да излегува, ми беше многу тешко. Сега сум само мајка“, признава Верити.

Одела на работа, а потоа готвела и чистела. Почувствувала дека работи 16-часовни смени без никаква поддршка од нејзиниот сопруг. „Навистина чувствувам дека тој никогаш нема да го разбере менталниот товар што го преземате како мајка што едноставно не му паѓа на памет на мажот“, продолжи Верити, „исцрпувачки е.

Не сакав да го повредам мојот сопруг, само сакав да направам нешто за себе, како личност, а не како мајка“. Пред околу пет месеци, Верити се придружи на веб-страница за запознавање и почна да разговара со мажи онлајн. На крајот кликнала со маж кој го гледа за време на викендите зад грбот на нејзиниот сопруг.

Верити признава дека нејзиното изневерување било погрешно, но и тврди дека само со љубовникот повторно се чувствувала жива. “Мојот сопруг ми е сè на светот и што е најважно, тој е татко на моето дете. А мојот љубовник беше само диво хоби кое ми помагаше да живеам за време на викендите.

Тој беше само бегство од стресот на секојдневниот живот.” таа рече. “Нашата врска беше главно сексуална, па не бевме далеку еден од друг долго време. Навистина се поврзавме на тоа ниво”.

Но, тајните и лагите на оваа жена беа откриени во неделата на 23 април, кога на нејзиниот скриен телефон во 15 часот беше сигнализиран алармот на Владата. Верити вели дека вообичаено би го држела телефонот заклучен во автомобилот, но во неделата го оставила во џебот од палтото, кое било обесено на колче во нивниот ходник.

Таа и нејзиниот сопруг ја варосуваа спалната соба на нивниот син кога се вклучи алармот – кој се обидува да ја предупреди јавноста за потенцијални опасности како што се поплави. „Само го користев мојот „вистински“ телефон кога алармот почна. Не се ни вклучи, но мојот друг телефон звучеше како да е аларм за крајот на светот.

Се обидов да глумам лудило и се правев дека не разбирам што се слушаше. Се обидував да се симнам долу пред мојот сопруг, но тој слезе долу побрзо од мене, го најде во џебот од палтото пред да можам да го сокријам и тогаш тоа беше, играта заврши“, објасни таа.

Верити знаеше дека нема смисла дури и да се обидува да измисли изговор, но не можеше да се натера да признае дека имала петмесечна афера: „Во тој момент не знаев што да правам – моето срце чукаше брзо и можев да почувствувам дека лицето ми станува толку црвено што изгледаше како буквално да се запали и како да ќе се стопи секоја секунда.

Стоев таму замрзната со чуден израз на моето лице. Само се сеќавам како викаше ‘ Ајде тогаш, кажи ми’. Кога нејзиниот сопруг ја прашал дали има љубовник, таа само кимна со главата и посака да помине: ‘Тоа беше најлошиот момент во мојот живот’“.

Иако верува дека начинот на кој нејзиниот сопруг дознал бил ужасен, таа не мисли дека е единствено виновна за нејзината афера: „Жал ми е што го повредив и никој не треба да се справува со тоа. Веројатно никогаш нема да си простам за тоа, но и јас имав свои причини“. Верити не е сигурна дали нејзиниот љубовник знае дека нивната тајна е откриена затоа што нејзиниот сопруг и го одзел телефонот.

Таа вели дека ќе се логира на нејзиниот онлајн профил за состаноци и ќе го извести, но не е сигурна како се чувствува за него сега. „Ми треба малку време да ги обработам последните неколку дена“, рече таа. „Но, се чувствувам толку валкано и како целата страст да ја нема. Можеби тоа е само шок. Навистина не знам како се чувствувам сега“.

Верити му признала на семејството што се случило, но сега жали за тоа. Тие се лути на својата ќерка како и нејзиниот сопруг, но таа се надева дека ќе може да остане со својата сестра неколку дена додека не се смири ситуацијата. За тоа дали мисли дека има шанси да се врати од оваа ситуација, Верити додаде: „Ако некогаш ми прости… сето тоа е сè уште прилично свежо и сè уште живееме заедно, што е многу непријатно во моментов. Таа може „Дури и гледај во очи““.