Naslovna Zivot Ана и Даниел знаеле дека се брат и сестра кога се вљубиле...

Ана и Даниел знаеле дека се брат и сестра кога се вљубиле – денес имаат две деца и сакаат да се венчаат

Ана Пара од Шпанија никогаш не можела да замисли дека нејзиниот емотивен партнер ќе биде нејзиниот брат. Иако знаела дека татко и има друго семејство и син, не можела ни да замисли дека ќе се вљуби во сопствениот брат со кој сега сака да се омажи иако законот тоа не и го дозволува.

Мајка ми ми кажа дека татко ми не оставил за да основа друго семејство и дека имал уште еден син, изјавила Ана во интервју за „ЕЛ ЕСПАНОЛ“, а пренесува Блиц. Во тоа време не го знаела неговото име, ниту годините, единствено што знаела е дека живеат во ист град.

„Секогаш бев љубопитна да го сретнам, особено во случај да налетам на него еден ден на улица или некаде“, рече таа. Својата потрага ја започнала кога наполнила 20 години

Кога наполнила 20 години, прво преку Фејсбук го побарала својот татко, а потоа и братот. Таа му испратила барање преку анонимен профил, сакајќи прво да се сретне со него, а потоа да му каже како е неговата сестра. За тоа време Даниел живеел со својот татко, кој се развел од мајка му.

Даниел се сомневал дека има сестра, но таткото во ќерката никогаш не сакал да разговара, па ни Даниел не сакал да ја запознае. Кога им се вкрстиле патиштата, почнале да разговараат на Фејсбук. Два дена откако почнале да разговараат, решиле лично да се сретнат и да стават крај на толку години отуѓување.

“Се гушнавме и почнавме да се смееме. Беше многу чудна ситуација”, открива Ана, а се потврдил три години помладиот Данијел.

„Беше малку непријатно бидејќи не знаевме што да кажеме“, вели Даниел, кој тогаш имал 17 години. Веднаш по средбата почнале редовно да се гледаат. Ана набрзо почнала да живее сама, а Данијел буквално се вселил кај неа.

“На крајот, Дани поминуваше повеќе време во мојот стан отколку дома. Така беше додека не почнавме да живееме заедно”, открила таа. И двајцата признале дека почнале да чувствуваат привлечност еден кон друг и чувство дека се брат и сестра, кое никогаш не го имале.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dani Parra Garcia (@dnielparra)

Тогаш нивниот татко решил да ја запознае Ана, која вели дека тогаш немала желба да се поврзе со мажот кој ја оставил кога била мала.

Додека го продолжија заедничкиот живот, Ана и Даниел им беа чудни на сите околу нив. Сите забележаа дека меѓу нив има привлечност:

„Не сакавме да го разбереме, бевме лути на самите себе затоа што ни беше тешко да го признаеме тоа и да го скршиме тоа табу: брат и сестра сме, но не го почувствувавме“, вели Ана, која никогаш нема да може да го заборави денот кога конечно се случи неизбежното. Даниел откри како се случил првиот бакнеж.

„Се забавувавме, полека се зближивме и се случи првиот бакнеж. Беше спонтано, ништо однапред смислено…“, рече тој.

После тоа следело огромно чувство на вина кај двајцата. Како што рекоа, се оддалечија еден од друг. Бидејќи бакнежот дојде за време на ноќното излегување со пријателите, само тие беа сведоци на нивниот момент на слабост. Не се зборуваше за понатамошна и продлабочена врска, барем во тој момент.

Се сакавме, добри бевме заедно, но брат и сестра сме, ништо не можевме…“, вели Ана.

Меѓутоа, таа емотивна дистанца, како што ја нарекоа во интервјуто, кое не траеше повеќе од три дена, за нив беше тортура. „Плачевме, се прегрнавме и сфативме дека живееме заедно. „Замислете дека ви се допаѓа девојка и ви забрануваат да бидете со неа од морални причини… добро, навистина лошо си поминувате“, вели Даниел.

Меѓутоа, соседите се посомневале дека има нешто меѓу нив, бидејќи постојано се гледале заедно. Од друга страна, како што откриле, имале поддршка од заеднички пријатели.

„Нашите пријатели го преживеаја целиот процес и го нормализираа. На крајот имавме ментална бариера наметната од општеството, но реалноста е дека ние сме двајца млади луѓе кои еден ден се среќаваат и се заљубуваат.

Општеството се води според моралните норми и нашите моралот, длабоко во себе, тоа не спречи да го направиме тој чекор. И тоа е глупаво затоа што, ако размислите добро, нашата врска е како секоја друга, освен семејната книга во која пишува дека по крв сме брат и сестра“, вели Дани во нејзината исповедта.

Тие ја објавија веста дека се заедно пред телевизиските камери, каде раскажаа се. Како што објасни Ана, тие решиле да го направат тоа за да не мора да одат кај секоја посебно. Никому не направивме зло“, рече таа меѓу другото, иако ин цестот никаде не се толерира.

„Никогаш не рековме дека љубовниот однос меѓу роднините е нешто природно, едноставно ја кажуваме нашата лична приказна, ништо не тврдиме. Ни се случи ова, нешто необично и тоа е тоа, но многумина мислат дека сме луди што го браниме ова тип на врска и дека го нарушуваме моралот, а не е така, само зборуваме за тоа што ни се случи“, тврди Даниел.

Денес Ана и Даниел имаат две деца на три и пет години. И двајцата се плашеле дека децата ќе се родат со деформитет со оглед на тоа дека двајцата се во крвно сродство.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dani Parra Garcia (@dnielparra)

Во матичната евиденција фигурираат имињата Ана и Данијел како родители на две деца.

Сепак, шпанскиот граѓански законик моментално забранува брак меѓу директни роднини – иако ин ц естот не се смета за кривично дело од 1978 година. Со што, според сегашната законска регулатива