Naslovna Zivot Ова ја собра целата фолк елита од Македонија на едно место- Влатко...

Ова ја собра целата фолк елита од Македонија на едно место- Влатко Миладиновски ја раскажа приказната

Влатко Миладиновски, едне од нашите најпознати фолк-пејачи е најпознат по песната „Верлат не нема“, но и по многу други. Тој не може да ја прежали загубата на своот вујко, Војо Стојановски.

По повод роденденот на Војо, на социјалните мрежи се огласи пејачот Влатко Миладиновски, кој објави видео од нивен заеднички настап, во чиј опис напиша емотивна порака за својот вујко.

Братучедот на Дамјан а внук на Војо, Влатко неодамна е татко на две ќерки. Со сопругата Кристина веќе ја имаа Илина, а потоа дојде и Андреа.

-Да бидеш татко на две ќерки, на две принцези е богатство. Не само затоа што за таковците на ќерки велат дека си мајстор, туку затоа и што велат дека ќерките повеќе се грижат за родителите“, изјави Влатко за ММС.мк.

За време на пандемијата, Влатко раскажа дека иако се изолирале со сопругата, за жал, се заразиле со вирусот.

-Немавме многу страв, затоа што се изолиравме во викендичката, се одалечивме од секојдневнити бројки.

Тоа е нашето секојдневие и не може да се издржи освен да го прескокне, некако да се побегне. Ете ние побегнавме на викендица ама џабе, короната дојде и таму, не најде.

За среќа поминавме многу лесно и сите бевме во изолација. Навистина веќе една година живееме на викендица, која се наоѓа под селото Јаорец, кичевско, покрај река Студенчица.

-Никогаш не сум бил неодговрен, но сега сум дупло од тоа. Ми се исполни сонот да имам две ќерки. Навистина сум слушнал и јас дека велат дека ќерките за родителите се грижат повеќе, но не знам и не можам тоа сега да го кажам. Нека пораснат, па ке видиме дали е така“, рекол тогаш Влатко.

Да, малку интересно што и двајцата сме од Кичево а се запонавме во Охрид. Заедно бевме неколку години, а веќе од 2016 сме во брак.

Бракот не ми го смени многу животот, бидејќи Кристина има разбирање за мојата работа.

Покрај, се разбира љубовта меѓу нас, голем удел има и нејзиното разбирање и поддршка за мојата работа, вели Влатко за ММС.

Влатко и Кристина се по потекло од Кичево, но судбината сакала двајцата кичевчани да се запознаат во Охрид.

„На овој ден му беше роденден на мојот вујко Војо Стојаноски. Сигурно ќе пиевме нескафе “студено”. Вечна му слава”, напиша Влатко на Фејсбук.

А Влатко објави една ретка слика од целата фолк естрада собрана на едно место, и сите личат ептен расположени и радосни. На сликата се доста пејачи.

Лемче и Горан Кукиќ, потоа Анета Молика, Сузана Гавазова, Спасен Сиљановски, Наум Петрески.. А описот на сликата гласи: Фолк велер на популарноста.

Фолкерите се собрале на овој настн и тие се доказ дека фолк естрадата ептен се дружи се почитува, а и коментарите до оваа слика се доста позитивни а повешќето велат дека овие пејачи се гордост на Македонија.