Naslovna Zivot Ова е Петра (11) која после физичко испила вода од шише и...

Ова е Петра (11) која после физичко испила вода од шише и завршила во болница: Осомничени се другарките

Шестоодделенка во основно училиште во Банска Бистрица, Словачка, завршила во болница откако се верувало дека испила средство за дезинфекција што некој и го ставил во шишето со вода.

По часот на физичко, Петра (11) се вратила во училницата и сакала да се напие вода од своето шише. Наместо тоа, испила течност што мирисала на средство за дезинфекција. Полицијата истражува кој ја истурил оваа опасна по живот корозивна супстанца во нејзиното шише. Осомничени се две нејзини другарки.

Страшниот инцидент се случи во понеделникот. Петра, која веќе втора година го посетува ова училиште, била примена во детската болница во Банска Бистрица откако испила течност од шишето за која мислела дека е вода. Засега не се знае што се случило во училиштето и кој ја подметнал оваа опасна материја кај девојчето.

Според последните информации, состојбата на Петра е стабилна и нејзиниот живот не е во животна опасност.

Директорката на училиштето Јанка Присажна не сакаше да го коментира случајот, но негираше дека девојчето било малтретирано. Тој исто така тврди дека студентите немаат пристап до средства за чистење.

Сепак, според Нова Час, количката со овие производи била во ходникот и секој можел да го земе средството за дезинфекција и да го истури во шишето на девојчето. Според словачките медиуми, посебно се споменуваат две соученички кои би можеле да стојат зад инцидентот.

Мајката на Петра, Катарина рече дека девојките се тепале, но во исто време биле и пријателки. Никој не ги обвинува, не знаеме што се случило“, рекла мајката. Катарина рече дека ги чекаат резултатите за да се утврди што точно има во шишето.

Ден по инцидентот била во училиштето, разговарала со учениците и ги замолила да разговараат со директорот доколку знаат нешто за тоа.

“Девојчето голтнало средство за чистење на база на хлор. ОРЛ-прегледот не покажал изгореници на слузницата. За да се исклучи оштетување на дигестивниот тракт, ќе биде подложен на гастрофиброскопски преглед. Нејзината состојба е стабилизирана, нејзиниот живот не е во опасност “, изјави Јана Петрикова, портпарол на Детската болница во Банска Бистрица.

Извор: Телеграф