Naslovna Zivot Мојот татко имаше двоен живот, кога си замина во вечноста ја запознав...

Мојот татко имаше двоен живот, кога си замина во вечноста ја запознав сестра ми која има исто име како моето

Животната приказна на една жена е доказ дека животот често знае да биде повозбудлив од кој било роман или филм.
Имено, Џорџија Блејк од Британија открила неверојатна семејна тајна за Daily Mail.

Таа раскажа како нејзиниот татко бил постојано уморен, но не знаеле зошто: „Татко ми беше постојано уморен со вознемирувачка способност да заспие насекаде, во секое време, дури и зад воланот на нашиот семеен автомобил.

Еднаш имаше една непријатна сцена кога заспа во првиот ред на училишен концерт, а неговото ‘рчење одекнуваше низ песната што ја пеевме. И тоа е само една од многуте слични сцени во низата“, ја започнала својата приказна.

“Поминаа 30 години пред да добијам објаснување, кое се покажа како зачудувачко, но и многу збунувачко. Тоа беше одговор кој урна се што мислев дека знам за моето детство и растење во секунда.

Тато всушност беше исцрпен бидејќи беше уморен од двојниот живот што го водел, односно од тајните посети на неговото второ семејство речиси секој викенд.

Подоцна, кога деталите за неговиот таен живот и второто семејство излегоа на виделина, сфатив дека сум опкружена со паралели и некои вознемирувачки контрасти“, објасни таа.

Таа потоа кажа како тој цело време бил близок со друго семејство: „Тие живееја само неколку километри од нас, од другата страна на центарот на Лондон, не беа ни толку далеку.

Но, додека нашето семејство живееше удобен живот, мајка ми беше почитувана докторка, а татко ми посредник кој стана историчар, неговото тајно семејство живееше во скромни околности“.

Се испостави дека татко ми има уште две деца, меѓу кои и ќерка која беше само малку помлада од мене. Се школував во престижното, приватно женско училиште Сент Павле, а таа одеше во локалната гимназија.

И двете изгледаме различно. Најчудно од сè е што татко ми и го даде истото име на мојата тајна сестра, Џорџија, само нејзиното беше поинаку напишана“, додаде таа.

Сè стана познато по неговата смрт. „Ја дознав вистината во телефонскиот повик што го добив веднаш по загубата на татко ми. Беше летото 2013 година, а татко ми Џорџ, кој тогаш имаше 77 години, почина од пневмонија.

Беше неочекувано и бевме тажни, но ние не бевме единствените! Додека тагувавме во западен Лондон, девојката и децата на татко ми се справуваа со сопствената загуба откако открија дека починал кога неговиот некролог – како познат економски историчар – се појави во Тајмс“, рече Џорџија.

Набрзо ѝ се јавила и нејзината полусестра: „Не помина долго време додека мојата полусестра, тогаш 35-годишна, ме најде и ме контактираше.

Бев во таква состојба на шок кога се претстави, што едноставно молчев во поголемиот дел од разговорот. Се сеќавам дека седев сама на кревет со вкочанети нозе, а таа беше неутешна и многу вознемирена и сакаше само да знае што се случило со нејзиниот татко.

Тој го пропушти нејзиниот роденден, а тоа е нешто што никогаш го немал претходно направено, и необјасниво исчезна од нејзиниот живот“.

„Јас ѝ објаснив дека тој беше во болница последните неколку недели, дека беше премногу болен за воопшто да излезе од собата и дека не можеше да оствари никакви приватни повици, а мајка ми го чуваше дење и ноќе.

Сестра ми ми објасни дека буквално се вика како мене и дека имам полубрат Оливер. На крајот се покажа дека нашето куче Стич, глуво, но гласно, ѝ припаѓало.

Дива мачка , за која татко ми рече дека ја нашол на улиците на Лондон, и таа била нејзина“, рече таа.

„Не го запознав моето ново семејство веднаш. Набргу по овој емотивен пресврт, дојде уште еден удар: на ќерка ми Ромила и беше дијагностициран невробластом, тумор од детството.

Некое време, мојот фокус беше само на закрепнувањето на ќерка ми и тоа не беше. Сè до 2016 година, кога таа го помина најлошиот период, конечно бев подготвена да го запознаам моето ново семејство, лице в лице“, признала таа.

Џорџија дознала дека многу луѓе знаеле за тајната. „Изгледа дека некои луѓе знаеја за оваа тајна, иако јас не знаев. Семеен пријател повремено правеше пијани лапсуси на божиќните забави.

Во ретките прилики кога собрав храброст да ја објаснам оваа тема со мајка ми, таа категорично го негираше тоа. Искрено, верувам дека мама не знаела за тајниот живот на нејзиниот сопруг“.

„Никогаш немав храброст да го прашам татко ми. Никогаш не покренавме толку мрачни теми, но мојот сопруг Џејми ме охрабри да ја запознаам сестра ми и така завршивме, како нашиот брат, во ресторан на половина пат помеѓу нашите два семејни дома.

Тие се поздравија со мене со огромна прегратка. Прво напната тишина го исполни просторот меѓу нас. Сè што можев да помислам беше дека мојата полусестра не личи на мене.

Нејзината мајка беше од Јамајка, мојата беше Скандинавка. Сепак, Оливер изгледаше толку нашиот татко, тоа беше неверојатно. Имаше иста фигура и исти јаготки“.

„Татко ми се ожени со мајка ми Дијана во 1967 година, кога имаше 33, а таа 35. Дојдов на свет во 1971 година. Немаше навестување дека татко ми некогаш имал афера додека не ја запознал мајката на Џорџија, амбициозна актерка, во ноќен клуб во Лондон во 1976 година и се заљубил.

Две години подоцна пристигна сестра ми, а потоа и нејзиниот брат Оливер во 1988 година. Мојата полу сестра ми кажа дека татко ми и рекол на мајка ѝ дека ќе се разведе од Дијана и дека таа трпеливо го чекала тој ден.

Дури и ја запросил, но таа одби да каже „да“ додека тој не се разведе. Тој го поминуваше поголемиот дел од времето со нив за време на викендите.

На а нејзе ѝ беше чудно што инсистираше да ги затвора завесите за време на семеен ручек што секогаш ги ставаше претходно.

Џорџија, исто така, откри дека нашиот татко секогаш бил присутен на големи настани како нејзиниот роденден или родендените на нејзините три деца.

Таа ми покажа многу фотографии во нивниот дом, вклучително и една од неа како држи едно од нејзините деца, нејзиниот внук“, додаде таа.

Откриле и зошто се одлучил за исти имиња на деца: „Што се однесува до нас двете и нашите идентични имиња, заклучивме дека го режирал ова за да не биде фатен во случајна грешка додека разговара за што било што се однесува на било кој од нас.

Живеевме во куќи полни со животни, во мојот случај со многу мачки и кучиња скитници кои ги спасивме од улиците. Главно татко ми ги посвои“, пишува Дејли Мејл.

Фото: Инстаграм Georgea Blakey