Naslovna Zivot Павле ми рече, мамо, вистина ли е дека ќе умреш? -Пејачката Оља...

Павле ми рече, мамо, вистина ли е дека ќе умреш? -Пејачката Оља Карлеуша раскажа низ што минала

Пејачката Оља Карлеуша поминала 20 дена во болница поради тромб кој се „откачил“ и отишол од нејзината нога до белите дробови…

Секој што не знае колку згрутчувањето на крвта може да биде опасно не само за здравјето, туку и за животот, тоа го научил за време на пандемијата, кога појавата на згрутчување (особено во белите дробови) беше една од последиците на Ковид.

Пејачката Оља Карлеуша ја имала таа несреќа на своја кожа да почувствува што значи кога тромб ќе се „откачи“ од ногата и ќе замине во белите дробови. Таа за својата борба зборуваше во емисијата „РТС Ординација“.

Пејачката на самиот почеток вели дека никогаш претходно немала никакви здравствени проблеми, болеста се појавила сосема ненадејно.

„Никогаш не сум имал здравствени проблеми. Без разлика на работата што ја работам, никогаш не сум пиела алкохол, газирани сокови… Не пушам, не пијам кафе, рано легнувам, станувам рано.

Живеам здрав живот и наеднаш чувствувам дека нешто се случува. Прво ја почувствував оваа болка во потколеницата на левата нога која личеше на грч“, вели Оља и додава дека на почетокот мислела дека се работи за нешто безопасно. Но, симптомите не исчезнаа, тие само се интензивираа.

„Тоа се случи на крајот на март. Болката беше таква што кога ќе легнам ја нема. Кога ќе станам ми се појавува.

Во следните седум дена од почетокот на симптомите, по совет на интернист, и ги доплирале нозете, но резултатите биле добри. Не е забележан тромб.

“Се враќам во нормален живот, иако сè уште чувствувам болка. Се беше во ред два дена додека не почувствував дека здивот ми станува сè пократок, како кога носиш нешто многу тесно што го оневозможува нормалното дишење”, вели пејачката. која додава дека не се посомневала во корона бидејќи имала ковид една година претходно.

„Гушењето станува се посилно, ми се грчи. Бидејќи бев под некој стрес, закажувам кај кардиолог да видам што е. Ми прават комплетен преглед, ехо и слично, се е во ред.

Симптомите се влошуваат, таа веќе не може да лежи ниту на страна, ниту на грб, а во тој момент нејзиниот сопруг го прекинал и рекол: „Ајде да одиме во Ургентен центар“. Таму направија уште еден доплер на нозе, скенер и за само седум дена од претходната анализа сега се видливи тромби.

„Докторката вели дека може да види тромби кои се слободни. Може да види дека имам белодробна емболија, тромбот создаде блокада“.

Потоа започнува друг вид на борба. Соочување со дијагнозата, прифаќање на болеста и страв, кој е неизбежен.

„Нема човек што не се плаши кога ќе му кажат дека е темпирана бомба и не можеш да мрдаш. Лежиш и чекаш да се сврзе тромбот. Цело време земаш терапија, антикоагуланси. но всушност само чекаш…

Кога докторот ќе каже дека не смеам ни во тоалет, тоа ми беше крајот. Слушнав се“, нагласува Оља и напоменува дека тоа е исклучително важно. да го слушате советот на лекарот.

По 20 дена во болница, таа излегла со одалка, поради атрофија на мускулите. Тромбот врзан, следниот чекор беше закрепнување и редовни прегледи.

„Откако излегов, отидов на разни тестови. Не беше наследна, фала богу. Не знам која е причината, но само размислувам да оставам се зад мене“.

Овој период поминат во болница го сфатила како своја задача, бидејќи веќе одамна „планирала“ дека ќе живее меѓу 92 и 96 години.

„Одамна планирав дека ќе живеам меѓу 92 и 96 години, се останато е пречка што треба да ја прескокнам. Нејзината болест го исплашила нејзиниот син Павле, кој гледајќи го татко му како плаче, помислил дека мајка му умира.

„Мамо, вистина ли е дека ќе умреш?“, ме праша Павле. Кога ќе го слушнеш тоа, не ти е лесно. Се пошегував и му реков: „Што ти е, знаеш ли колку има до 92, 96?“, рече пејачката и додаде дека излегувањето од болница било исклучително емотивно и за целото семејство. Солзите радосници беа неизбежни.

„Сите плачат, но тоа се солзи радосници. Посакувам секој човек на светот да излезе од секоја болка со солзи радосници“, заклучи Оља Карлеуша, а пренесе српски Курир.