Naslovna Zivot Овој познат Македонец му беше среќа на Новак за победата на турнирот,...

Овој познат Македонец му беше среќа на Новак за победата на турнирот, успеа да му се доближи и еве што објави

Новак Ѓоковиќ доби еуфоричен пречек во Бања Лука каде српскиот тенисер настапи на АТП турнирот од серијата 250 насловен „Српска Опен“.

Тоа е прв официјален натпревар за најдобриот тенисер на светот во вториот најголем град во Босна и Херцеговина.

Во Бања Лука Ѓоковиќ беше пречекан од бројни навивачи кои го следеа од аеродромот до самиот град како би добиле слика со него. Со оглед на тоа дека е Велигден тој беше пречекан и со црвени јајца исполнувајќи ја традицијата за кршење.

Новак Ѓоковиќ со мала мака го совлада талентираниот Французин Лука ван Аш и се пласираше во четвртфиналето на АТП турнирот во Бања Лука.

Новак по мечот не го криеше задоволството од победата.

– Не беше лесно, ова е најбавниот терен на кој сум играл. Не можев да навлезам во теренот со шутеви, тој ги возврати сите удари.

Среќен сум за победата. Атмосферата беше одлична, ме туркаа да победам – ​​рече Новак на почетокот на своето излагање, а потоа и се заблагодари на публиката за големата поддршка:

– Ви благодарам на сите што дојдовте, ова е најдобрата атмосфера во која сум играл. Игравме скоро три часа, вие останавте, а јас денеска победив поради вас. Ѓоковиќ сепак го пофали противникот.

-Тој е млад перспективен тенисер, ниту јас не знаев многу за него.

Го победи Вавринка, на тренинг се обидував да реплицирам што ќе се случува на теренот, му посакувам многу среќа и му благодарам што дозволи момчето да победи – се пошегува српскиот ас.

Многумина ги интересира до кога Новак ќе игра тенис…

– Се надевам дека ќе играм уште многу години, во животот никогаш не знаеш што ќе донесе утре, особено кога ќе имаш 35 години.

Многу ми е драго што успеав да победам и што и утре ќе играм на овој терен – заврши најдобриот светски тенисер.

Ѓоковиќ во четврт-финалето ќе игра против подобриот од дуелот, сонародникот Душан Лајовиќ и Французинот Грегор Барер.

А оној ко го поддржуваше Ноле на теранот е нашиот кошаркар Перо Антиќ, кој објави стори од Бања Лука во моментот кога Новак влегува на мечот, и се гледа дека Перо му е верен фан на Ноле.