Naslovna Zivot Носев стара маица и искинати чевли, и децата ме плукаа и ме...

Носев стара маица и искинати чевли, и децата ме плукаа и ме навредуваа, криев од мајка ми за да не ја растажам- си ја отвори душата познатата српска пејачка

Српската пејачка Сека Алексиќ е мајка на двајца синови, поголемиот Јаков и помладиот Јован, кој го роди пред една годна.

Дека Сека е навистина посветена мајка, но и дека се труди максимално да ги задоволи своите синови, докажуваат и фотографиите кои пејачката секојдневно ги споделува на својот Инстаграм профил.

Не е тајна дека фолк-пејачката Сека Алексиќ успеа да го оствари својот најголем сон – да изгради „замок“ далеку од очите на јавноста, во кој ќе ужива со своето семејство.

Токму затоа, Сека, која е голем верник, не заборава секојдневно да му се заблагодри на Господ за се’ што ѝ овозможил во животот, а и да им посака мир и благосостојба на сите луѓе.

Неодамна таа тоа го стори од својата приватна „џунгла“, поточно од градината во вилата во Стара Пазова, позирајќи во едноделен костим за капење. Таа во својата приватна палата неодамна вложи нови 10.000 евра.

Имено, Сека долго размислуваше на овој потег, и на крајот се одлучи за сауна со средна големина, која е направена од најфини материјали, пишува „Ало!“.

– Со години Сека се грижеше за својот физички изглед и здравје. Бидејќи одамна изгради сала за вежбање во својот дом, долго време размислуваше за инсталирање на сауна, заради сите здравствени придобивки што ги има.

Неодамна, таа реши да ги реализира своите планови – изјави извор близок на пејачката за „Ало!“.

– Сека се одлучи за сауна со димензии 2х2м2, во која може да се сместат четири лица, колку што има нејзиното семејство – изјави извор за гореспоменатиот весник и посочи дека пејачката не заштедила пари за својот спа дел.

– Таа бараше да биде изработена од најскапо дрво, германска опрема, професионални врати … Она што го побара Сека чинеше 10 илјади евра, но цената не и претставуваше проблем.

Таа веднаш плати аванс на компанијата што ја инсталираше сауната, а неодамна го доби готовиот производ. Самото производство траеше околу еден месец“, додал изворот.

Еден чекор и започнуваат моите моменти на хедонизам, релаксација и одмор дома… Поминаа во ново инсталираната сауна, а сето тоа беше проследено со позитивно искуство со тимот на Бибис.

За да се извлечам од секојдневниот ст рес, не треба да одам далеку … Таму, во близина на желбата, веднаш имам сауна и сè што треба да влезам е ладна глава, за . топлината се погрижи стручниот тим.

Добрите страни на сауната се добро познати и покрај намалувањето на стресот, само некои од нив се зголемување на имунолошкиот систем и отпорност на вируси и бак терии, подобрување на циркулацијата.

Познатата пејачка Сека Алексиќ не крие дека носи трауми од училишните денови, бидејќи трпела врсничка насилство.

Сека Алексиќ отворено проговори во јавноста за принудниот потег со нејзините роднини, кој се случил за време на нејзиното растење.

– Побегнавме од Зворник, од Босна кога имав шест години, а првпат дојдовме во Бања Ковиљача. Живеевме многу тешко, бевме во сместување за бегалци, потоа отидовме да живееме во старо училиште.

Немавме бања, но се капевме кај комшиката. Дојдовме буквално без ништо – изјавила Сека во една прилика.

– Таму отидов во четврто одделение и децата беа брутални кон мене. Ме исмејуваа поради моето пелчетење, поради искинатите чевли, затоа што носам иста маица.

Беше страшно сурово, плачев со денови, но не сакав ништо да и кажам на мајка ми, бидејќи не сакав да и ја влошам и онака многу тешката ситуација – додала пејачката.

– Имав разни подметнувања. Ме туркаа, ме плукаа, ми ја кинеа кошулата, но тоа ми помогна во животот. Им благодарам на сите што ми беа такви, бидејќи денеска не би била тоа што сум – заклучила Сека за „К1“.