Naslovna Zivot Криела од сите дека е болна од канцер, само една личност знаела-...

Криела од сите дека е болна од канцер, само една личност знаела- Мира Шкориќ си ја отвори душата

Познатата пејачка на фолк Мира Шкориќ, која е добра пријаретлка со Цеца Ражњатовиќ како лавица се бореше со тешка и жестока болест, која успеа да ја победи.

Имено, таа 15 години водела битка со ракот на тироидната жлезда, а карактеристично за оваа болест е тоа што се открива само во поодмината фаза.

Првите симптоми биле нетипични, а пејачката Мира дотогаш не му придавала толкаво значење на своето здравје.

– Отсекогаш сум бил невнимателна за своето здравје, што да правам, таква сум… И сега се згрозувам кога ќе се сетам на тој период пред да дознаам дека сум болна.

Во еден момент почнав да чувствувам необичен замор. Што и да правев, почнував да се чувствувам слаба и немоќна за било што.

Потоа почнаа благите подмолни температури 37 со 2 и не знаеш од што се. Во исто време, необјасниво слабеев – објасни еднаш Мира за Информер и додаде:

– Не сум човек што кука и се плаши од болест, продолжив да живеам нормално, пеев, снимав, одржував концерти. Ги игнорирав симптомите додека не ми излезе лимфна жлезда на вратот над мојата клучна коска.

И тогаш сфатив дека е сериозно. Докторот Радан Жодиќ ми ја кажа суровата вистина, која не сакав да ја прифатам. Вистината е дека имав рак на тироидната жлезда, со метастази. Бев во состојба на целосен шок и неверување.

Мира вешто ја криела болеста дури и од семејството, а најпрво се борела сама. Пејачката призна дека немало страв, бидејќи не сакала да го рашири фактот дека е болна.

– Операцијата траеше цели шест часа. Имав метастазиран рак. Верувајте ми, се исплашив за мојот живот бидејќи не сакав да ја прифатам болеста.

И таа интервенција помина, а потоа следеа контролите. Кога повторно ја направив биопсијата, резултатите не беа добри. Во еден момент почнав да се смеам на себеси поради болката.

Решив да го сокријам третманот што следеше од моето семејство. Секогаш кога лежев во Институтот им кажував дека сум на турнеја.

 

Само мојата сестра Билјана знаеше за се и беше со мене цело време. Нашата покојна мајка Милка се посомнева дека нешто не е во ред, па ми се јавуваше неколку пати на ден.

Редовно и одговарав на телефон од шок собата и се правев како да е се супер, но всушност ништо не беше во ред – открила пејачката за Глоси.

Мира ја доби најважната битка во животот и од се излезе посилна и похрабра. Таа денес се грижи за своето здравје, истакнува дека не сака да ја сожалуваат, а со својот пример сака да ги охрабри другите кои се наоѓаат во иста или слична ситуација.

– Сепак, се уште се борам, примам терапија, го штитам имунитетот, пијам витамински коктели. Се уште пеам нормално, по два часа, како да не сум болна.

И не сакам кога луѓето ме сожалуваат, кога читам дека се повлеков од сцената, дека веќе не можам да пеам.

Никогаш немаше јавно да кажам ниту збор за мојата болест, да не беа другите заболени, на кои можеби ќе можев да им помогнам – изјавила Мира.