Naslovna Zivot Еве зошто заврши животот на убавата актерка Неда Арнериќ, ова нешто никако...

Еве зошто заврши животот на убавата актерка Неда Арнериќ, ова нешто никако не можела да го преболи

Поминаа повеќе од три години откако славната актерка Неда Арнериќ почина во својот стан во Белград. Имаше 67 години, а Неда Арнериќ за Македонија е најпозната по улогата на Делгина во филмот „Исправи се Делфина“.

Неда последните години од нејзиниот живот зборувала дека сака да напише книга за нејзиниот живот, а во неа секако би имало и поглавје за нејзиниот бурен љубовен живот.

Приватниот живот на Неда Арнериќ често беше изложен на очите на јавноста. Таа за прв пат се омажи за колегата Дејан Караклајиќ.

Се запознале на снимањето на „Република Ужице“, па поради големата љубов му се јавила на агентот и му рекла дека ја одбила улогата бидејќи се мажи.

Дури ни заканите дека поради тоа повеќе нема да добива странски улоги не ја исплашија. Меѓутоа, само две години подоцна се развела, но со Караклајиќ останала во пријателски односи.

И следниот брак ја изненади јавноста. Таа го кажа судбоносното „да“ на познатиот актер Раде Марковиќ кој беше 32 години постар од неа.

Никој не се согласил со нејзиниот избор, а особено поради тоа имала проблеми во семејството. Нејзината мајка исто така беше против нејзиниот избраник, но Неда тоа не ја поколеба.

Но, бракот се распадна по три години. Како што подоцна изјави за новинарите – во Раде се заљубила поради сериозната музика, тенисот, скијањето и природата.

Неда беше помлада и од синот на Раде, познатиот филмски режисер Горан Марковиќ. Тој го прифати новиот брак на татко му, па Неда еднаш се присети:

„Горан беше бескрајно забавен човек. Во времето кога бев во брак со неговиот татко, тоа беше смешна ситуација за сите нас.

Јас всушност бев негова маќеа, па тој ми побара џепарлак и ме праша што зготви за ручек. „Горан го навлече тато, бидејќи секогаш имаше помлади жени. Јаболкото не паѓа далеку од дрвото“, рече таа.

А потоа на 5 октомври 1981 година Неда ја запознала својата најголема љубов.

Неда и Милорад беа во брак три и пол децении, а актерката многу тешко ја поднесе неговото заминување.

Мешторовиќ бил почитуван лекар и претседател на Светската асоцијација на специјалисти за максилофацијална хирургија, а се запознале кога тој дошол да ја гледа претставата „Мушица“ во дворниот театар во септември 1981 година.

После претставата излегле на вечера, а по неколку дена започнал нивниот заеднички живот. Неда тврди дека штом го видела знаела дека засекогаш ќе остане со него.

„Имав среќа. Пред тоа пробав секакви работи бидејќи не треба да се врзуваш за некои луѓе што ги познаваш од училиште. Имам многу пријатели кои се омажиле за своите момчиња од училиште и се што имале во животот е тој еден маж.

Прво, треба да пробаш сè, да најдеш точно какви луѓе ти требаат. Треба да го вклучиш рационалното малку, не може само да ги следиш емоциите.

Па јас прво пробав, а потоа и јас го вклучив рационалното и сфатив дека е прекрасен, благороден, добар, чесен, светски човек кој многу патувал, кој секогаш ќе ме води и ќе биде чекор понапред од мене.

Можеби не е така, но ќе имам чувството дека тој е секогаш чекор понапред од мене и ме води“, рече таа своевремено.

Пред три години, на 10 јануари, Србија и регионот беа шокирани од веста дека Неда Арнериќ е пронајдена мртва во нејзиниот стан во Врачар.

Безживотното тело на актерката го пронашол нејзиниот брат, откако таа не се јавувала на телефон неколку часа. Последната капка во нејзиниот тажен живот беше смртта на нејзиниот сопруг една година претходно.

Инаку, Неда никогаш не криела дека се борела со себеси, но и дека најмногу се грижел нејзиниот сопруг. Таа успеа да преживее без него една година, а потоа, за жал, се случи најстрашното нешто.

„Доаѓаш дома, правиш кафе, седнуваш во фотелја, а околу тебе владее тишина. И секој сам избира што е самотија или слобода“, рекла некогаш Неда, потврдувајќи го начинот на кој се борела со самотијата.

Таа често во интервјуата нагласувала колку љубов има кон својот сопруг, а никако не можела да ја преболи неговата смрт.

Неда водела тешка битка со депресијата, а претходно два пати се обидела да си го одземе животот, но овој пат, за жал, успеала.