Naslovna Zivot Се повлече и уште тагува по загубата на саканата- еве што прави...

Се повлече и уште тагува по загубата на саканата- еве што прави сега Бранко Коцкица и колку години наполни

Познатиот актер Бранко Милиќевиќ, на многумина познат како Бранко Коцкица според култната серија, е еден од најпознатите деца актери и основач на театарот „Пуж“.

Со години играше бројни детски емисии, а ја водеше и емисијата со која пораснаа генерации „Коцка, коцка, коцкица“, по што го доби и својот прекар.

Признајте дека се насмеавте кога ги видовте името и лицето на Бранко Коцкица и дека ве врати во убави времиња, кога сте ги впивале неговите акробации како дете или кога го гледавте вашето дете како го прави истото.

И така треба: Бранко Милиќевиќ е еден од симболите на неговото детство, неговата ТВ серија „Коцка, коцка, коцкица“ се снимаше и емитуваше од 1974 до 1993 година, а неговите настапи во театарот Пуж се првите неизбежни лекции по театарски уметност.

Тој е некој кога е непотребно да се претставува. Познато е дека тој бил актер, дека пред да го основа театарот Пуж со неговата Цаца Алексиќ.

Глумел во филмови и театарски претстави, дека напишал многу детски претстави и песни и неколку книги, дека бил независен кандидат во општината на Врачар на првите повеќепартиски избори.

Дека бил нуркач, планинар, дека изградил една едрилица и четири катамарани и дека неодамна со Заземјена среќа и Малата машка антологија се промовираше и како писател т.е. организатор на книги за возрасни“, напиша Време од Белград во една прилика за Бранко Коцкица.

Во интервјуто за тој медиум, Бранко изјави:

-Кога бев дете, навистина се зачудив од возрасен кога ќе клекнеше пред мене ќе почнеше да ми зборува бебешки: Како си? Што плавиш? Ај што добра флизула.

Секогаш би се запрашал – што не е во ред со овој човек? Зошто се шегува?

А во куклените театри никогаш не можев да разберам зошто некои кукли не ја отвораат устата кога зборуваат. Ми олесна кога некои сфатија дека децата не се неми, па го измислија Мапет.

Пред некој ден зборував за тоа како Пипи Долгиот Чорап, која е од Шведска, е сосема поинаква од нашата Пипи, која е од Србија. Нивните не знаат да читаат, а нашите знаат, нивните имаат златници, а нашите… и така натаму.“

-Новогодишната епизода на „Коцкица“ ја снимавме во Петровац на мору. Според сценариото, требаше да се качам на хеликоптер и да земам специјални осигурувачи и батерии од Дедо Мраз.

Кога пристигна полицискиот хеликоптер, се покажа дека пилотот нема поим за моето качување.

Тој по никоја цена не сакаше да се согласи на тоа, бидејќи таа идеја беше против сите прописи. Му реков на пилотот: „Признај дека не можеш“. Пилотот веднаш рече: „Не можам!“ „Не можеш, кукавицо“, му одговорив.

Тоа го налутило: „Е, сега ќе видите кој е кукавицата. Качете се во хеликоптерот! „Набрзо го обиколивме заливот, а јас висев над главите на воодушевените деца“, ја започнува својата исповед за „Блиц недела“ актерот Бранко Милиќевиќ, на сите попознат како Бранко Коцкица.

-Во Лондон студирав детски театар и детска телевизија, повремено, дваесет години. Ќе напишев роман за Лондон, ако Црњански веќе не го направеше тоа. Посетував и школа за едрење.

Иако беше многу популарен, Бранко речиси никогаш јавно не зборуваше за својот приватен живот. Но, она што е познато е фактот дека целиот свој живот го поминал во брак со режисерката Слободанка Цаца Алексиќ.

На негово големо жалење, таа почина пред околу три години, а во таа прилика Бранко се прости од сопругата со потресна реченица:

– Цако, се гледаме во Рајот. Твој, Бранко.

Слободанка е родена 1941 година во Белград. Почнала да режира во театарот „Зрењанин“, потоа во „Ателје 212“, во Народниот театар и во Драмскиот театар во Белград.

Заедно со нејзиниот сопруг Бранко Милиќевиќ го основала театарот Пуж, каде што била прва директорка до 2005 година и каде работела до нејзината смрт.

Претставите за деца кои таа ги режираше доживеаја огромен успех, за што сведочат бројните награди, истакнуваат во „Пуж“.

По смртта на сопругата, Бранко продолжил да живее на последниот кат од предвоена зграда во Врачар, и тагува по својата сакана.

Пространата застаклена тераса полна со секакви цвеќиња, лути пиперки и стебла од маслинки е местото каде што најмногу сака да ужива.

Еден од омилените ликови на цела поранешна Југославија, наполни, верувале или не 77 години.