Naslovna Magazin Наскоро ќе се открие вистината за животот на Џеј и деталите кои...

Наскоро ќе се открие вистината за животот на Џеј и деталите кои многумина за него не ги знаеле

Фолкерот Џеј Рамадановски се упокои на 6 декември 2020 година, а за неговиот имиџ и дело и ден денес се зборува.

Срцето на пејачот се разгоре токму во недела, како во неговиот најголем хит „Недеља“. Роден е во 1965 година во Белград, во Дорчол, каде што се упокоил во својот стан.

Роден е во повеќечлено семејство, татко му Мазлам бил чевлар, додека мајка му Барија работела во комуналното претпријатие „Зеленило“.

Во прво одделение се запишал во училиштето „Браќа Барух“ во Дорчол и бил примерен ученик, со сите петки. Неговите родители се развеле кога таткото на Мазлам решил да се пресели во Австрија.

Џеј отишол со својот татко, но кога ја паднал годината, татко му го вратил во Белград, каде што почнал да живее со баба му Даница, додека мајка му живеела со неговите сестри неколку улици подалеку.

Почнал да бега од дома и деновите ги поминувал на улица. Бегал од секој дом, а најмногу престојувал во Вождовац во домот „Васа Стајиќ“ каде поминал 9 години. Секогаш ги расплакувал сите во емисиите со приказни од раното детство.

По враќањето од војска се вратил на улица. Продолжил да кра де и да ја продава својата гардероба. Важна средба се случила во 1987 година кога тропнал на вратата на Марина Туцаковиќ и Александар Радуловиќ Фута.

Марина потоа ја напишала песната „Зар ја да ти бришем Сузе“. Фолк ѕвездата Весна Змијанац ја замоли таа да ја отпее, но Туцаковиќ ја намени за Џеј.

Еден од најголемите хитови на упокоениот пејач, Џеј Рамадановски е секако песната „Сунце љубави“, чиј спот се уште се памети и гледа со задоволство.

Филмот за упокоениот пејач, Џеј Рамадановски, почна да се снима пред две недели, а танчарот кој ќе го глуми во еден период од неговиот живот одлично се снајде на снимањето.

Како што дознава Курир од добро упатен извор близок до продукцијата, една од главните улоги во оваа долгоочекувана продукција ја добил Хусеин Алијевиќ, попознат како Хуса од поранешната популарна танцова група „Бит Стрит“.

Со оглед на тоа дека филмот ќе ги прикаже речиси сите важни моменти од животот на Џеј – од детството на пејачот и растењето во дом за нап уштени деца, како и неговиот пат до славата, Хуса во еден период од неговиот живот ќе го глуми Џеј.

Покрај танчарот, како и други потенцијални актери, се споменуваше и непознато момче, кое беше избрано на кастингот, а кое во раната младост ќе ја толкува улогата на славниот пејач.

Изворот тврди дека сите се воодушевени од Хус и дека тој целосно се трансформирал во ликот на народната легенда од Дорчол од периодот во кој го толкува својот лик.

– Филмот се снима веќе две недели. За улогата Хус ослабе 16 килограми. Одлично се снајде како актер. Сите на сетот се воодушевени од тоа како тој влезе во улогата на легендата.

Тимот верува дека е направен вистинскиот избор. Она што е најинтересно е што Хус и физички многу личи на Џеј. Сè уште се чува во тајност, вклучително и изборот на актери, за ефектот на изненадување да биде што поголем – изјави изворот.

Според понатамошните сознанија на Курир, дури и семејството на Џеј нема информации за тоа кој ќе ја глуми упокоениот пејач и детали за филмот.

Тие допрва треба да одат на состанок со продукцијата, која ќе им ги каже сите детали за ова достигнување, кое сигурно ќе биде голем хит.

Работниот наслов на автобиографскиот филм е „Недеља“, по истоимениот хит на Џеј. Рамадановски ненадејно се упокои на 6 декември 2020 година, а веста за неговото заминување ја потресе цела Србија и регионот.