Naslovna Uncategorized Снежана Ѓуришиќ ја раскажа целата случка откако ја обвинија дека бараше пари...

Снежана Ѓуришиќ ја раскажа целата случка откако ја обвинија дека бараше пари од кандидат на „Звездите на Гранд“, а го спомена и својот партнер Вања

Пејачката Снежана Ѓуришиќ е дел од старата гарда, чии песни се слушаат со децении, додека песните на помладите уметници имаат рок на траење.

Дека денешната музичка сцена и онаа од минатиот век се како рај и земја, потврдува за „Блиц“ Снежана Ѓуришиќ, која смета дека поп-музиката сега има повеќе пејачи кои немаат талент, но и квалитетни песни.

– Ова е тема за која би можело долго да се разговара. Лично, мислам дека повеќето луѓе во овој бизнис се изгубени.

Не ни беше тешко, во времето кога јас почнав беше едноставно, ако знаеш дека можеш, ако не не можеш, тука беше факторот среќа секако.

Денеска сме во дефицит со добри песни, бидејќи има многу пејачи со сомнителен квалитет. Благодарение на нив ги имаме оние „песни“, како што јас ги нарекувам, кои траат како јогурт, што би рекла мојата Марија Шерифовиќ – рече Снежана и додаде:

– Не можете да го измамите народот, луѓето сакаат песни кои се вистински и траат. На пример, мојата песна „Сè помина меѓу нас“ е стара 35 години и се пее исто како кога е снимена, а тоа се пејачки задачи.

Има квалитетни песни, фала богу, од Тозовац, Маринко Роквиќ, Зорица Брунцлик, Ана Бекута, докажаа дека квалитетот опстојува.

Нивниот опстанок зависи од тоа како младите ќе се справат со различните неволји што ќе им се случат.

На последниот настап Снежана ја бодреше момче од публиката, а како што рече тие моменти во нејзината кариера се најважни, оние кои ги памети.

– Едно момче ми донесе 40 мои плочи да потпишам, не е ни роден кога се напишани тие песни, а ги има сите. Тоа е важно – истакна пејачката, која и самата има голема колекција на плочи.

– Татко ми беше паметен човек и ги чуваше сите записи додека јас растев. Имам среќа и да знам многу песни, не само што работев и го користев како средство за егзистенција, се занимавав и со музика.

Уживам да пеам стари песни, кои имаат прекрасна хармонија.

За многу пејачи во јавноста често се слушаат гласини: „Добро пее, но не е добар човек“, што Снежана остро го осудува.

За да знаете каква личност е некој, треба да поминете малку време со него. Главно тој речиси и не ја познава личноста за која зборува.

Тие луѓе што зборуваат имаат лични проблеми кои, советувам, треба под итно да се решат, бидејќи човекот најмногу зборува за себе со своето однесување и со тоа што го кажува.

Ако веќе имаш што да кажеш, мора да имаш и аргументиран доказ – објаснила пејачката чија партнер Вања често ја поддржува на настапите.

– Вања е секогаш тука, а кога го нема, ми помага. Не може секогаш да ме следи, тоа не би било нормално. Тој е таму за секој настап во Белград, би било чудно да е таму – истакна Снежана и додаде:

– Уживам кога сум со семејството, не пеам во тие моменти.

Снежана неодамна се најде во центарот на вниманието на јавноста кога поранешниот натпреварувач на „Ѕвезда Гранда“, Душан Вукадиновиќ ја обвини дека му побарал поткуп, што ја поттикнало да покрене правна постапка против младиот човек.

– Ме нервираат неправдите, лагите и грубоста. Сè што ги нервира постарите луѓе. Јас не се борев со таа неправда, има суд и закон и се ќе се реши.

Она што е очигледно е дека, фала богу, никој не веруваше. Важно е што за сите овие години, освен што се претставував како пејачка, се покажав и како личност која има став, која е доблесна и чесна – рече Снежана и додаде:

– Секогаш сум расположена и кога некој ќе ме изнервира, се смеам. Денес може да се разговара за значењето на зборот „дама“. За ментално и духовно здравје тоа е најважна ставка, само да се биде весел“, изјавила таа за „Блиц“.