Naslovna Zivot Ова го стори нашата млада и згодна пејачка во чест на Виолета...

Ова го стори нашата млада и згодна пејачка во чест на Виолета Томовска- да не се заборави (ВИДЕО)

Една од нашите највредни пејачки за сите времиња е секако Виолета Томовска, самата која е на сцената повеќе од 60 години. Во една прилика, таа ја раскажа својата живорна приказна.

– Се омажив многу рано, на 19 години, да не останам немажена . Маж ми беше камерман, па и тој многу патуваше, и јас. Имавме динамичен живот. Имав можност да одам на многу турнеи.

Почнав да купувам облека од странство. Секогаш бев практична при купувањето, да можам да комбинирам со повеќе работи, а особено на овие години внимавам на тоа.

На пример, на едно здолниште, два блејзера, за да можам да менувам. Некои работи пак, си стојат сѐ уште, бидејќи сум немала како да ги комбинирам, но и не било проблем, бидејќи сум била млада – раскажа Томовска во интервју за „Фешнел“.

Но, да сме здрави и живи до тогаш. Важно е што ме држи грлото“, рече оптимистично Виолета чија песна „Молитва“ е вистински евергрин.

Во изминативе 60 години, таа сними над 1.000 песни, одржа огромен голем број концерти во земјава и во светот, и издаде плочи со тиражи од над 100.000 примероци.

Томовска е голем борец. Познато е дека таа се избори со канцерот а нејзината позитивна енергија се гледа и на сцената.

Виолета е на сцената повеќе од 60 години, и во една прилика за порталот 7дена.мк изјави дека многу би сакала да организира свој концерт, но не може тоа да си го дозволи со својата пензија.

– Имам снимено нови песни, но не сум ги промовирала. Чекам да се организира нешто поголемо, па тогаш. Ако се организира. Но, сепак, треба да се направи нешто и за нас пејачите што сме на зајдисонце.

Јас не можам сама со мојата пензија да организирам концерт“, изјави Томовска во 2018 година. Taa тогаш додаде дека се надева оти за 60 годишниот јубилеј ќе успее да направи поголем концерт.

На крајот на ноември во 2020 година, се случи тажна случка во семејствто на Виолета Томовска. Засекогаш си замина Зоран Росоманов, зетот на фолк-легендата, сопруг на нејзината ќерка Невенка.

Познато е дека токму Невенка е девојчето за кое е испеана песната „Македонско девојче“, која ја изведе легендата Јонче Христовски. Тој бил чест гостин во семејството на Виолета Томовска, со која и самиот соработувал.

На една од тие средби, кога ќерката на Виолета – Невенка, го славела својот прв роденден, настанала токму оваа песна, тогаш за прв пат изведена тогаш од Томовска и Кирил Манчевски.

Велат, кога со љубов и за љубов се создаваат дела, тие се запишуваат во вечноста. И токму во име на љубовта, нејзиниот сопруг, Зоран Росоманов го подготви најнеочекуваното роденденско изненадување.

Тој направи реиздание на „Македонско девојче” изведено во несекојдневен стил. Создадено за истата личност, да потсетува на специјалните моменти, со вонвременски печат.

Росоманов го собра фантастичниот тим, кој со емоции ја поддржа целата идеја, и тоа беше подарок за неговата Невенка за 50-тиот роденден, во февруари во 2016 година.

-Сум имал среќа тоа девојче да ми припадне мене после извесно време. Триесетина години размислував таа идеја да ја продолжам“, изјави Зоран во една емисија на МТВ за својата сакана претходно.

За овој римејк беше снимен и спот. Ова беше неговиот подарок за сопругата. Зоран организираше сè во тајност за да ја изненади Невенка со преработката на песната и со спот. Сега, таа остана без својата најголема љубов.

И Виолета, во 2011 година, ја загуби својата најголема поддршка, Јордан Томовски- Франц кој беше познат снимател, а си замина од овој свет во 2011 година.

Групата „Ај кју“, тоест Марија и Бојан кои сега живеат во Лондон решија да нашрават нешто доста оригнално токму за Виолета Томовска.

Тие ја преработија епсната „Молитва“ од Виолета Томовска во еден ептен модерен ритам, а Марија ја пее во студио, доста модерно облечена.

– Некои песни се предодредени да бидат безвременски, а нас ни претставува голема чест да го продолжиме животот на Молитва, да создадеме печат на новото време и да ја запознаеме новата генерација со оваа наша изведба!

Музика и текст: Миле и Ѓорѓи Барбаровски, Аранжман Роберт Билбилов, Record, mix and master Just RB Production, напишале „Ај кју“ на нивниот Фејсбук профил, а видеото со новата весрија од песната можете да го видите ТУКА.