Naslovna Magazin Еве како изгледа Александра, сопругата на Чола и што работи, пејачот вешто...

Еве како изгледа Александра, сопругата на Чола и што работи, пејачот вешто ја крие (ФОТО)

Здравко со децении е во среќен брак со сопругата Александра со која има две прекрасни ќерки. Таа ретко можеме да ја видиме на јавни настани, и е многу посветена на работата.

Миленикот на женската публика, кој сè уште плени со неверојатна енергија, секогаш со неговите настапи и концерти прави спектакл кој се памети.

Чола еднаш објасни зошто неговата избраничка не се изложувала често на јавни собири:

– Сум поминал и доживеав многу во животот. Еднаш една обожавателка ја нападна мојата сопруга со н ож и ѝ го ра сече лицето. Сандра се потргна, но таа успеа малку да ја поткачи, за среќа без поголеми последици.

Тоа беше многу одамна, но сè уште се сеќавам на тоа до ден-денес. Мојата сопруга немаше други поголеми непријатности, бидејќи не се експонира, не е таков тип и верувам дека сопругата и децата треба да бидат далеку од очите на јавноста – изјави Чола во едно интервју.

Се чини дека на крајот сите го сакаат Здравко, а еден од соседите открива дека им е чест во соседството кога оваа балканска ѕвезда ги покани во неговиот дом.

– Неговата вила е добро обезбедена, има две порти, простран двор, вистинско уживање. Тој се дружи со неколку соседи, велат тие уживаат со него со добро вино во дворот кој е секогаш уреден, тој има градинари кои се грижат.

Понекогаш сака да ги засука ракавите, дури и да џогира за да ѝ помогне на сопругата. Честопати со сет приказни за спомените и растењето – ни раскажува еден сосед, додека неговата партнерка открива дека таа била гостинка на сопругата на Здравко во неколку наврати:

Ја познавам неговата сопруга Александра подобро од Здравко, таа е пријатна и нежна жена, прекрасна сосетка! Тие се хармоничен и убав пар.

Тој објасни дека во овој случај среќата на ждрепката била што неговата законска сопруга не била љубоморна, па драмата брзо завршила:

– Мојата сопруга реагираше соодветно. Таа ја разбира мојата работа. Мислам дека тоа позитивно влијае на неа. Таа го доживува како добро и убаво, како нешто што претставува дел од мене.

Оваа публика е со мене со години и го поддржува тоа што го работам. Верувам дека таа може да биде само среќна поради тоа – објасни тој.

Александра е професорка по географија, а со години е безусловен поддржувач на својот сопруг. Двајцата се венчале на 1 мај и како што еднаш кажа Чола, многумина мислеле дека се работи за скриена камера.

– Се венчавме на Први мај сосема спонтано, сите мислеа дека се работи за скриена камера, бидејќи излеговме на состанок.

Бевме во врска долго време, па беше или да или бу. Почитта и пријателството мора да постојат. Врските кои траат подолго, за оние кои можат да ги истуркаат, воопшто не се лоши, во однос на заедничкиот живот – изјави тогаш Здравко, а Александра претходно за „Хелоу Магазин“ откри како ја заведувала тогаш најголемата поп ѕвезда.

– Секој маж сака некој да се грижи за него. Мислам дека тоа беше пресудно. Одамна се запознавме на Макарска, Александра студираше во Белград, продолживме да се гледаме, со текот на времето почнавме да излегуваме.

Ме освои со својата едноставност и наклонетост. Таа ми се посвети, мислеше на мене, се грижеше… Човек некако препознава личност што би сакал повторно да ја види, фаќа некаква емоција која без зборови кажува дека се грижи за него.

Тоа не можам да го објаснам бидејќи пред себе можеш да ја имаш најубавата и најпаметната жена и едвај да чекаш да си замине.

Вишата сила одредува зошто некои луѓе се заедно, а други не. Аурата на Сандра и мојата се препознаа, тоа веројатно беше доволно за да премине во нова димензија.