Naslovna Magazin Оваа жена за малку ќе го растурела бракот на Саша Поповиќ и...

Оваа жена за малку ќе го растурела бракот на Саша Поповиќ и Сузана Јовановиќ, му барала ракчиња и вино

Саша Поповиќ за „Адрија Медиа ТВ“ откри и дека не гледа кој би можел да го наследи, а се осврна и на средбата со легендарната Баба Ванѓа, за која јавноста досега не знаеше.

„Кога бевме на концерт во Бугарија, ни рекоа дека во 11 часот сме имале средба со Баба Ванѓа. Јас и Брена отидовме и земавме по две коцки шеќер.

Ги завиткавме во салфетка и ги ставивме под перница, ноќта пред вистинската посета на Ванѓа. Следниот ден со тоа отидовме кај неа.

Не предупредија да не ѝ даваме пари или други материјални работи бидејќи сето тоа го добила од државата и автомобилот и куќата и обезбедувањето.

Цариникот нѐ провери сите, поминавме еден километар, имаше шатори, а во нив луѓе на кои има 15 дена до закажаниот термин, тоа се илјадници луѓе. Тито четири пати ја посетил Ванѓа, таа му кажала што да прави. Ванѓа зборуваше разумно српски“, се присетува Поповиќ.

„Дојдовме јас и Брена, таа не пречека, јас сакав да бидам прв. Таа ми вели да ги извадам очилата и да запамтам добро се’ што ќе ми каже.

– И брзо почна да зборува: „Имаш 37 години, татко ти се упокои во сообраќајна несреќа, мајка ти остана сама, престана да ја пали свеќата за слава, предупреди ја.“

Па ми кажа дека црвениот автомобил е супер за мене го купив во Виена и ми вели да ги чувам документите што ги направив во Виена. Таа вели дека групата каде што работиш сега нема да постои за една година, ќе се распуштиш.

А потоа, во август 1991 година, ќе имаме како дури 120.000 гледачи на концертот. И тогаш таа ми вели дека ќе пеам, а јас се насмеав. А јас бев единствениот од групата што не пееше.

Тогаш ми кажа дека на 48 години јас ќе бидам врвот на српската естрада, јас и Брена се погледнавме зачудено. А потоа ја прашав: „Кажи ми кога ќе се женам?“ Ми вели дека нема да се женам во следните 6 години.

А девојка ми тогаш беше бремена 4 месеци на што Ванѓа ми кажува дека од неа нема ништо, дека детето нема да се роди, и дека ќе раскинеме на 5 јануари.

И сѐ беше така. И на крајот ми вели дека ќе се упокојам на 86 години oд природна с м рт“, откри Саша Поповиќ.

Саша Поповиќ и Сузана Јовановиќ се познати како еден од најхармоничните, познати парови. Нивниот брак кој трае повеќе од две децении можат многумина да позавидат, но не е тајна дека Саша во минатото беше поврзуван со многу познати дами од поп светот пред неговата врска со неговата сегашна сопруга.

Романсата со Злата Петровиќ, со која Сале беше пред Сузана, не престанува да ја интригира јавноста, а особено се истакна деталот од нивната прва средба, која пејачката своевремено ја изнесе во јавноста.

Имено, Злата откри дека на првиот состанок со Саша била во ресторан каде нарачала пилешки џигер и ракија, како и дека Поповиќ бил воодушевен од нејзината скромност.

– Саша ми откри дека се забавувал со некоја будала пред мене која била вкочанета, барала ракчиња и вино, па останал гладен со нејзиниот избор – изјавила тогаш Злата, не сакајќи да го именува својот претходник.

Сепак, локалните медиуми објавија дека всушност станува збор за пејачката дива Неда Украден, која отсекогаш важела за една од најпознатите дами на јавната сцена, а која исто така не останала имуна на шармот на највлијателниот маж кога доаѓа во денешниот шоубизнис, како што таа напиша во неговата автобиографија „Зора ја сванула“.

Како што изјавила Неда, Саша ја освоил со својот шарм, но и со многубројните џентлменски постапки и дела со кои ја докажувал својата љубов.

Пејачката изјавила и дека мајката на Саша Поповиќ имала многу добро мислење за неа и дека ја сакала, како и дека нејзината ќерка од првиот брак Јелена одлично го прифатила Поповиќ.

Имено, Неда и Саша беа во врска откако таа се разведе од Милан Билбија, а Поповиќ по неа беше во врска со Злата, а на крајот се ожени со Сузана Јовановиќ.

Според пишувањата на медиумите, мајката на Саша не ја поддржувала врската со Злата, додека таа ја обожавала Неда и сакала таа да ѝ биде снаа, додека не се појавила Сузана.

Некои српски медиуми изјавија дека поради неа, Саша и Сузана имале недоразбирања во бракот.