Naslovna Zivot Здравко Чолиќ бил во Скопје, еве со кој наш познат пејач се...

Здравко Чолиќ бил во Скопје, еве со кој наш познат пејач се дружел и му го остварил сонот (ФОТО)

Здравко Чолиќ на 30 мај верувале или не полни 72 години. Во едно интервју, тој сега зборуваше за жените кои го сочинуваат најголемиот дел од неговата публика, но и за неговата сопруга Александра, со која е во брак 20 години.

– Мојот главен адут е енергијата што се обидувам да ја пренесам со мојот глас и некои лични изрази.

Тоа е најважно, а има толку убави и згодни мажи со мускули колку што сакате – рече Здравко Чолиќ, а потоа разговараше за неговата венчавка со сопругата Александар.

– Двајцата потполно спонтано се венчавме на Први мај. Сите мислеа дека тоа е скриена камера затоа што отидовме на првомајска свеченост.

Ние сме во врска веќе подолго време, па тоа беше џа или бу. За да трае врската или бракот, мора да постои почит и пријателство – рече Чолиќ за „Стори“.

Славниот пејач е посветен на своето семејство, и тој го користи секој слободен момент да ужива во зеленилото на мирната област во која живее.

Тој сака да се релаксира со чаша вино и добар разговор, а соседите го опишуваат како вистински господин и домаќин.

Една од најголемите балкански sвезди, живее со сопругата Александар и ќерките Уна и Лара во елитниот, но и мирен дел од Белград, и тој се обидува да ја зачува приватноста на семејството во луксузната вила.

Српските медиуми еднаш го посетиле неговиот крај, а соседите не го кријат својот ентузијазам што честопати го среќаваат легендарниот пејач на улица или во блиските паркови.

– Здравко некако секогаш остануваше скромен и приземен, тој никогаш не се однесуваше како ѕвезда, туку како обичен човек, господин.

Ние сме од истата област, имам три деца и често ги носам во Кошутњак, во паркови и на игралиште, и таму го сретнав неколку пати со ќерка му Лара.

Девојчињата е воспитани добро, се гледа дека дека нејзините родители се грижеле за нивното воспитување, а Здравко им е многу посветен.

Изгледа ужива да ја гледа како трча, игра и се дружи со децата, не е арогантна и не се однесува како децата на богатите луѓе – вели сосед што екипата на „Блиц“ го контактирала во близина на куќата на Здравко и открива дека пејачот не сака да се издвојува од другите:

– Дозволете ми да ви кажам, малкумина во паркот би го препознале Здравко. Тој е повлечен, става капа ако е поладно и воопшто не е наметлив. Секогаш ми е драго што го гледам.

Ме потсетува на моето детство, пораснав на неговата музика. Тој секогаш ја чуваше својата приватност, неговото семејство никогаш не излегуваше во медиумите, претпоставувам дека не сакаше да го наметне тој товар што им го носи на децата неговата слава.

Гледам дека луѓето го почитуваат, секогаш се среќни кога ќе го препознаат и тој има љубезен збор за сите. Не е ни чудо што остана големина сите овие години. Живееме во соседството и тука никогаш не сум слушнал некој да рече нешто грд-о за него.

Се чини дека на крајот сите го сакаат Здравко, а еден од соседите открива дека им е чест во соседството кога оваа балканска ѕвезда ги покани во неговиот дом.

– Неговата вила е добро обезбедена, има две порти, простран двор, вистинско уживање. Тој се дружи со неколку соседи, велат тие уживаат со него со добро вино во дворот кој е секогаш уреден, тој има градинари кои се грижат.

Понекогаш сака да ги засука ракавите, дури и да џогира за да ѝ помогне на сопругата. Честопати со сет приказни за спомените и растењето – ни раскажува еден сосед, додека неговата партнерка открива дека таа била гостинка на сопругата на Здравко во неколку наврати:

Ја познавам неговата сопруга Александра подобро од Здравко, таа е пријатна и нежна жена, прекрасна сосетка! Тие се хармоничен и убав пар.

Инаку, Здравко бил во Скопје, а на сликата која е објавена на социјалните мрежи, пејачот бил „кежуал“ облечен, како да бил на приватна посета во нашииот гравен град.

Нашиот пејач Огнен Здравковски, шерна слика токму со Здрако од Скопје и рече дека му се остварил сонот: „Сонот исполнет. Го запознав лично, во живо еден од моите најголеми идоли Здравко Чолиќ“, напишал на Фејсбук Огнен.