Naslovna Magazin Татко ми 10 дена пред да се упокои ми рече едно нешто...

Татко ми 10 дена пред да се упокои ми рече едно нешто – го прекинав настапот, го фрлив микрофонот и почнав да плачам

Раперот Вук Моб пред две години доживеа две тешки работи: прво раскина со тогашната вереница Оливера Конатар со која има дете, а не долго потоа по кратко и тешко боледување почина неговиот татко Вуле Гојковиќ.

Во гостувањето кај водителот Иван Гајиќ во емисијата Пулс на Србија, тој откри како ги издржал тешките денови по упокојувањето на неговиот татко.

Имено, водителот го праша раперот како се вратил на својата работа по загубата на татко му, а ја спомена и пејачката Јана Тодоровиќ која исто така имаше смртен случај и една година размислуваше кога да продолжи со работа.

Раперот призна дека било тешко да се врати на работа по загубата на татко му, но дека сфатил дека тој е пред се татко, брат и син и дека мора да биде тука за семејството.

– Имав разговор со татко ми токму за тоа 10 дена пред да почине.

Знаеше дека нема да помине долго и ми рече дека сега сум глава на семејството и дека морам да продолжам да се занимавам со музика.

Ми рече да ги испочитувам 7-те дена, но после тоа морам да се вратам колку и да е тешко, бидејќи сега сите зависат од тебе.

Ако паднеш во тага и заборав, тогаш кој ќе се грижи за семејството, ако не ти. Исклучително е тешко и до ден денес ми е тешко – изјави раперот и додаде:

– Поминаа скоро 2 години откако е со нас и навистина не ми е грижа. Едноставно ја поднесувате болката што ја чувствувате и верувате дека таа ќе се намали колку што ќе биде.

Не сум посебен, луѓето умираат секој ден и секој различно се справува со својата болка. Бев целосно скршен првата година.

Тогаш реков доста е да се сожалувам себеси затоа што пред се сум татко, брат, син и треба да бидам покрај сите мои најблиски, а не да ме влечат и воспитуваат тие.

Раперот исто така опишал колку му било тешко да настапува во текот на првата година по смртта на татко му, а често му се случувале ситуации кога среде настап почнува да плаче и да го прекине настапот.

Сепак, тој истакна дека со текот на времето научил да ја трпи болката и на свој начин да се справува со својата болка и дека сега е подготвен да се врати на својата работа со полн гас.

– Ми се случи сред настап да почнам да плачам и да го прекинам настапот. Песна, збор или блиц ме потсетува на татко ми и го испуштам микрофонот.

Потоа ми требаат 10 минути да се вразумам и потоа повторно да продолжам – истакна тој.

Извор: Курир.рс