Naslovna Zivot Познатиот екс ју пејач е тeшкo бoлeн- некогашниот заводник дознал лоши вести...

Познатиот екс ју пејач е тeшкo бoлeн- некогашниот заводник дознал лоши вести за своето здравје

Во првиот дел од серијата „Од ѕвездите до Бог“, хрватскито пејач Јасмин Ставрос за кој се зборуваше дека бил во вврска со Дорис Драговиќ, за 24 часа раскажа сè за неговата младост, тешките животни моменти и како сопругата Жарка го спасила…

„Имаше пари, патувања, лудување. Сфатив дека е залудно. Сакав промена, живот со вера. И јас сакав таква сопруга, семејство. Кога се сретнав со Жарка, реков: Ми се исполни желбата, добив ангел.

Имаше се што некогаш сакаше. Парите не беа проблем и сите врати беа секогаш отворени за него. Деловните успеси доаѓаа еден по друг, но наместо среќа – тој внатре чувствуваше празнина.

Нешто недостасуваше, нешто што не може да се купи со пари. Тој почна да ја истражува својата духовна страна и стана голем верник.

Верата навистина го привлекла Јасмин Ставрос кога се оженил во 1976 година, иако како дете одел во црква со баба му, но тогаш ништо не разбирал.

Свирејќи музика од 12 до 18 години, кога ја запознав сопругата Жарка, поминав низ многу работи. На 12 години свирев по кафеани, а од 15 години музиката ми е професија.

Поминав низ повеќе лоши работи отколку добри, наидов на разни иску шенија и сфатив дека таквиот живот е празен, не води кон добро.

Кога ја запознав Жарка, реков: „Желбата ми се исполни, добив ангел“. Почнавме да излегуваме во целосна чистота и се венчавме неколку години подоцна.

Секоја вечер сте излезени, имате многу пари и можете да си дозволите што сакате. Не знаетешто да правите со себе, бидејќи не сте дораснати, не знаете да размислувате правилно.

Некој прашува: „Каде одиш попладне? Одам во Лондон на седум дена. Живеев бур но. Си дозволив се и сешто. И не ми е жал. Затоа што ако не ја запознав таа страна, немаше да знам колку е силна оваа друга страна. Во верата.

Колку сте поскромни, толку сте поблиску до Бога. Кога некој ќе ти каже нешто неубаво, вие простувате, се молите за него и продолжувате понатаму.

Ова е тешко остварливо, но, фала богу, го достигнав нивото каде можам да го направам тоа. И тоа ми дава сила. Да не бев во верата, којзнае каде ќе завршев. Дали воопшто би бил жив.

Хрватскиот пејач кој беше голема ѕвезда во Југославија, на 68-годишна возраст дознал дека има кан-цер на коските.

„За жал, нај лош ото е потврдено. Им верувам на лекарите, знам дека го прават само најдоброто за мене и се молам на Бога да престанат овие бо лки.

Не знам ни колку лекови против пијам, некои помагаат, некои не, а имам впечаток дека бол ката е постојано присутна. Не можам да спијам бидејќи ме боли грбот“ изјавил пејачот пренесува „24сата.хр“.

Тој пред неколку недели имаше ч ир на желудникот, па беше хоспитализиран во Карловац. Откако му била санирана, тој бил пуштен дома, но болките продолжиле, па бил префрлен во болница во Загреб каде му бил дијагностицирана оваа бол ест.

„Уморен сум, ме болат рацете, нозете, рамената“, изјави во Ставрос, кој за дијагнозата дозна во понеделникот.

Да потсетиме, Јасмин Ставрос испеа многу поп хитови: Umoran, „Da mi je sto Amerika“, „Samo majka zna“, „Ženo“, „Maro Marice“, „Nemoj se udavat’“…