Naslovna Zivot Овој најпознат новинар мислел дека Лепа Бpена не е паметна- му го...

Овој најпознат новинар мислел дека Лепа Бpена не е паметна- му го направила ова, а потоа ѝ се извинувал

Лепа Брена беше најпознатата и најпознатата пејачка на поранешна Југославија, а е една од ретките кои оставија свој белег и на музичката и на филмската сцена.

Со своите пејачки способности, но и со својот необичен изглед, пленела каде и да се појави.

-Јас од секогаш сум сакала да пеам македонски песни, ја обожувам македонската музика и мислам дека некако најубавите забави биле со македонски песни, не само тука во Македонија, туку каде и да одам.

Како може да се пее, а да не се испее некоја македонска песна.“

Ова го има изјаевни Лепа Брена во едно интервју за centar.mk. Брена во еден период од својот живор, заедно спо сопругот Боба Живојиновиќ има живеено во Скопје, во времето кога тој имаше свој бизнис во Македонија.

Брена искрено има кажано дека нејзиниот пат до славата бил трновит, и не ѝ било лесно да стане она што е денес, една од најпознатите и една од најбараните, но и најбогатите пејачки.

-Не можам да им верувам на луѓето кои поминале низ тежок живот, а потоа велат: „Јас би го направил тоа повторно“. Да се родам повторно, никогаш немаше да го направам ова.

Не само како Лепа Брена, туку како претседател или кралица на светот. Тешко и тешко е жената да биде жена и деловна жена. Децата не ги интересира успешна мајка која прави кариера како пејачка и заработува добро.

Кога би можела да го вратам времето назад, никогаш не би била Лепа Брена – вели пејачката во интервју за Курир.

-Пеењето е како возење велосипед, тоа е нешто што никогаш не се заборава, но пејачката кондиција зависи од физичката кондиција. Јас одамна се одреков од некои животни задоволства.

Смешно ми е кога ќе слушнам на нашите простори кога луѓето велат: Ако не јадам и ако не пијам и не пушам, за што тогаш живеам? Јас имам многу други причини да живеам“, изјавила Брена.

Многумина ѝ се восихитуваа, но имаше и такви кои немаа посебно мислење за пејачките, со оглед на тоа дека не се толку паметни. Меѓу нив беше и познатиот писател, поет и новинар Душко Радовиќ.

Интересна приказна за средбата на познатата пејачка и легендарниот Душко Радовиќ беше откриена во една прилика, во документарниот филм „Лепа Брена – години на сладок грев“.

Радио водителот и рок критичар Марко Јанковиќ во документарецот откри каква била средбата на Брена со Душко и дека Радовиќ бил тој што инсистирал да се сретне со Брена.

– Кога имаше пауза, Душко Радовиќ дојде кај мене и ме праша дали може да се сретне со Брена. Му кажав дека не е проблем, а потоа ги запознав – започна Марко.

-Тој ја подаде раката на Брена и и рече: „Добро утро, јас сум Душко Радовиќ“, одговори Брена: „Со што се претставуваш, те познавам. Секое утро слушам „Белграде, добро утро“.

Таа потоа го фасцинираше Душко! Тој кажа нешто неверојатно. Тој и рекол: „Дојдов кај тебе да се извинам, затоа што мислев дека си глу-пава“ – рекол Јанковиќ.

– Паднав под миксетата, не можев да поверувам што слушам! Душко беше маѓепсан од Брена и ѝ се извини само затоа што мислеше дека не е интелигентна – изјави Марко Јанковиќ во документарниот филм „Лепа Брена – години на сладок грев“.