Naslovna Zivot Овој познат Ју музичар беше поврзуван со многу жени од естрадата- од...

Овој познат Ју музичар беше поврзуван со многу жени од естрадата- од Северина до Лепа Брена

Легендарниот Горан Бреговиќ е еден од српските најуспешни музичари со светска кариера, а имал љубовен живот еднаков на филмскиот!

Горан Бреговиќ направи вистинска рево луција на музичката сцена и со децении ја промовира балканската култура и традиција низ целиот свет.

Кога се појави, многу дами паднаа на неговиот шарм, а некои од нив се многу популарни и денес. Иако имаше бу рен љубовен живот полн со афери, тој повеќе од 3 децении ужива во хармоничен брак со манекенката Џенана Суџук од Сараево.

Нема некој со кој не бил поврзан – од Лепа Брена, Катарина Радивојевиќ, Алка Вуица, до Маја Сабљиќ, Љиљана Тица, Каја Остојиќ, Бранка Невистиќ, Северина.

Во една прилика изјави дека неговата љубов кон жените се родила на 17 години кога свирел во стр ип тиз бар. Така се заљубил во една Јасенка.

Со неа добил ќерка и така рано станал татко. Се шушка дека Јасенка денес живее во Австралија и има две деца.

Меѓутоа, со растот на популарноста, дамите се повеќе се интересираа за него, но Брега стана и важен заводник. Убавата актерка Маја Сабљиќ беше првата славна личност со која се поврзуваше.

Тие се запознале на снимањето на филмот „Лични работи“ во 1979 година, а Маја не криела дека Бреговиќ со својот став ја оставил без здив.

Таа тогаш имаше 19 години, а тој 10 години постар. Тогаш се зборуваше дека Горан ѝ ја посветил на Маја песната „Pristao sam biću sve što hoće“.

Исто така, летаа искри со Алкa Вуица. Вуица дојде во Сараево да направи интервју за загрепскиот магазин „Полет“ со член на групата „Бијело дугме“ во текот на осумдесетите.

Бреговиќ пред самиот почеток на разговорот наводно и рекол: „Не си дојден на интервју, туку на брак“, што беше почеток на нивната релација.

Тогаш многумина велеа дека меѓу нив има некаква тајна врска, а набрзо ѝ посвети еден познати хит со интри гантен наслов која зборува за cpa-мни во-шки. Тогаш Алка се налути и не разговараше долго со Горан.

На почетокот на осумдесеттите Бреговиќ ја угости Лепа Брена на својата јахта,

па почнаа да се шушка дека тие тогаш биле во тајна врска и дека нејзините соседи зборувале како тој често и носи подароци.

А Љиљана Тица, една од српските најуспешни манекенки, не одолеа на шармот на Брега. За голема љубов говори и фактот што и ја посветил плочата „Битанга и принцеза“. Тие беа во бурна врска две години, а оваа убавица еднаш призна дека е многу љубоморна.

Кога Бреговиќ реши да сними филм според либретото на неговиот мјузикл „Кармен со среќен крај“, ја покани младата и убава Катарина Радивојевиќ, која требаше да ја игра главната улога.

Наводно се сретнале кај него во Јахорина и во Белград. Тогаш во игра за улогата влезе Северина, која често го посетуваше во Сењак.

Се зборуваше дека Брега бил во кратки врски и со Катарина и со Северина.

Големата заводничка Џенана Суџук ја запозна во 1993 година, љубовта се разгоре на прв поглед, а миленикот на жените реши да се смири.

Оттогаш, тие уживаат во хармоничен брак, во кој добија три ќерки – Ема, Уна и Лулa.