Naslovna Zivot Баба Бора има 100 години, но никогаш не била на лекар: 15...

Баба Бора има 100 години, но никогаш не била на лекар: 15 години појадува само едно јадење кое ја одржува (ВИДЕО)

Во текот на животот, среќаваме многу луѓе со различни приказни, чии животи можат да нѐ воодушеват или растажат.

Приказната за една баба по име Добринка е неповторлива, поради тоа што таа овој месец наполнила 100 години, што е вистинска реткост.

Покрај тоа, таа зборува разумно и советува како сите да ги доживеат нејзините години.

Работа, спремање, дружење, чистење… Роденден по роденден и така до стоти.

На 18 февруари, Добринка Мадиќ, која ја нарекуваат баба Бора, ги дувна свеќите на нејзината 100-та роденденска торта.

Иако е помалку способна да се движи поради повредата што ја имала пред неколку месеци, таа има здрав и бистар ум и вели дека за 100 години, колку што има, никогаш не отишла на лекар.

Во семејната куќа во село Дојкинци ги родила синот и ќерката.

– Ретко одев само на прегледи, одам еднаш на 10 години. Никогаш во животот не сум била во болница, во изминативе 100 години. За жал, младите денес секојдневно одат во болница, како и мојот син – вели таа.

Баба Бора вели дека тајната на долговечноста лежи во здравата исхрана и само повремено загреана ракија кога била малку помлада.

– До 42 години јадев сѐ што не беше попрскано во селото. Наутро јадам качамак, а леб за вечера. 15 години појадувам качамак – вели таа.

Баба Бора се сеќава и на тешките моменти, сиромаштијата, а потоа и создавањето покрив над главата.

– Отпрвин бев многу сиромашна, купувавме сè едно по едно, чинии, лажици, виљушки, огревно дрво. После тоа бев подобра од најбогатите луѓе во селото. Отсекогаш сакав да бидам чиста и педантна – вели бабата.

Синот ѝ починал, а ќерката и зетот ја посетуваат и често ѝ носат храна. Зетот наведува дека баба Бора е баба број еден.

– Таа е бо рец. Таа вели дека самата уапсила петнаесетина луѓе и ги донела во с. Дојкинци.

Таа е супер-баба. Ќерка ми дојде од Австрија само на два дена за роденденот на баба ѝ – вели зетот на Добринка.

Баба Добринка сѐ уште има совети за младите. Како што вели, прошетајте и вратете си се дома со вашите најблиски.

– Омажи се до 22 години, прошетај и легни си на време. Не се дро гирај и не пиј ништо – вели баба Добринка и додава дека со нетрпение го чека својот 101 роденден.

Баба Добринка се омажила на 22 години, а како што вели, да не се излегува со непознати, повеќе дома да се седи, како што таа правела.

Целото видео од роденденот на баба Бора погледнете го ОВДЕ.