Naslovna Zivot Најбогатата Србинка се омажи за 20 години постар милионер, и потоа ѝ...

Најбогатата Србинка се омажи за 20 години постар милионер, и потоа ѝ се случи овој животен пресврт

Ова е приказната за најбогатата Србинка, која се омажи за 20 години постар милионер од неа, а во еден период беше една од најпопуларните на српската сцена.

Ивана Берендика беше членка на групата „Моделс“, во 90-тите беше многу популарна во Србија, а таа група беше составена од многу згодни девојки.

А потоа во 2005 година го запознала милионерот и основач на „Гугл“ Томас Јермолук, кој е 20 години постар од неа.

Поради него ги спакувала куферите и засекогаш ја напуштила Србија. Пејачката кариера ја остави зад себе и денес дизајнира накит.

Таа сега живее со сопругот и со децата и децата во луксузна вила во Мајами, а како што пишуваат многумина, на убавата моделсица ѝ паднала секирата во мед, иако немала такви амбиции.

“Не бев една од оние девојки кои фантазираа за принц на бел коњ. Ми се чини дека секогаш бев порационална од другите, па се случи да го добијам она за што не ни размислував.

Томас е некако супериорен во однос на мене во се, што е многу пријатно за мојот балкански менталитет. Имав малку повеќе среќа од другите.

До мене е слободоумен човек, авантурист кој вели ЗА за предизвици“, рекла еднаш Ивана и додала: „Томас сака егзотични патувања и екст ремни спортови.

Отворен е и сака да пробува сè, а тоа не зближи. И двајцата сме љубопитни, сакаме да откриваме нови земји и култури.

Го запознав кога имав дваесет и пет години, па дури и тогаш поминав низ многу повеќе од моите врсници.

Тој беше сè за мене во тој момент што ми требаше. Тоа беа неговите години, знаење, мудрост и харизма што ме натераа вистински да се заљубам“.

Иако е родена во Белград, Ивана денес со семејството живее во луксузна вила во Мајами. По напуштањето на групата „Моделс“, Ивана Берендика се запишала и ги завршила студиите на престижен универзитет за дизајн.

Благодарение на ова, денес таа дизајнира накит за највлијателните дами од јавниот живот како Меган Маркл, Ријана, Кајли Џенер, Ники Минаж, Миранда Кер, Алиша Кис и многу други.

Освен тоа, накитот на Ивана Берендика го објавија многу познати модни списанија, а на нејзините дизајни не можеа да одолеат ниту српските ѕвезди.

Така Ивана соработуваше познати спортистки, пејачки, водителки од Србија а нејзин накит носат и Јелена Карлеуш, Ана Ивановиќ и Марија Килибарда.

Освен како дизајнер на накит, и во пеењето, таа се испроба и во манекенските води. Во далечната 1995 година Ивана Берендика беше втора придружничка на изборот „Мис на Југославија“.