Naslovna Magazin Еве како изгледа и што работи првиот маж на Николина Пишек, пред...

Еве како изгледа и што работи првиот маж на Николина Пишек, пред да се омажи за Видоје, биле во голема љубов (ФОТО)

Водителката Николина Пишек се најде во центарот на вниманието на јавноста поради конфликт со свекорот Миша Гроф, откако се упокои нејзиниот сопруг и неговиот син Видоје Ристовиќ.

Во мај оваа година, многумина ги шокираше веста за упокојувањето на Видоје Ристовиќ, сопругот на пејачката Николина Пишек.

Според првите претпоставки, се сомнева дека добил срцев удар, кој очигледно бил фа тален. Семејството и блиските роднини на Ристовиќ биле шокирани од неговото прерано заминување.

Додека неговата сопруга Николина од болки не можела да зборува, туку само накратко потврдила дека Видое заминал во вечниот дом.

Изворите наведуваат дека не можела да и каже на нивната осумгодишна ќерка што се случило, бидејќи се плашела дека тоа може да остави трауми и последици по нејзината психа, додека наследничката на Ристовиќ од првиот брак веднаш ја дознала лошата вест.

Многу тешко ја поднесувала загубата на нејзиниот татко за кого била врзана, постојано плаче и не може да се помири со фактот за упокојувањето на Видоје.

Водителката Николина Пишек по долго време се појави на социјалните мрежи, повеќе од еден месец по ненадејното упокојување на нејзиниот сопруг Видоје Ристовиќ.

Таа имаше добра причина за тоа, бидејќи токму нејзината и ќерката на Видоје, Уна Софија, ја имаше првата балетска претстава.

Гордата мама објави фотографии со наследничката со емотивен коментар кој трогна многумина.

„Мојата мала љубов го одигра своето прво балетско шоу.

Горда до небото. И татко ти би бил горд, знам…”, напишала Николина, која сѐ уште носи црно.

Многумина ѝ коментираа срца и убави зборови во коментари и испратија честитки до девојката, а меѓу нив беше и Ида Престер.

Свекорот на Николина, Миша Гроф ги откри непознатите детали од брачниот живот на Пишек и Ристовиќ, а потоа шокираше кога ја обвини снаата за упокојувањето на синот.

– Николина ми го yb и синот! Купувала куќи, патувања, базени, барови, фирми… Потрошила ненормални суми на пари. Видоје ја школуваше ќерка ѝ од првиот брак во Лондон и ги финансирал нејзините трошоци.

Не знам каков имот сака, Видоје беше богат, но тоа се мои пари. Мора да е свесна дека ништо нема да ѝ дадам, а ако почнам да откривам сѐ што знам за неа, ќе биде уап сена – остар беше Миша на самиот почеток на разговорот, кој потоа ги откри шокантните детали од бракот на Видое со Николина.

– Николина беше со Видоје само за пари, двајцата не спиеле заедно повеќе од две години. Доаѓаше во Загреб, и ги носеше парите што ги бараше, а потоа одеше во хотел да спие.

Таа жена беше ненаситна, бараше стан во Лондон, кучињата ѝ се маникир, континуирано почнуваше некои бизниси, заедно патуваа половина свет.

Кога веќе не знаела што да прави со парите ги фрлила на глупости, за време на бракот Видоје потрошил милиони евра на неа. Никогаш не му кажав збор на син ми, само сакав да биде среќен, иако бев свесен за се’.

Меѓутоа, поради неа веќе немам дете, а не сакам да молчам – рекол ожалостениот татко, а потоа објаснил зошто ја гледа Николина како виновник за упокојувањето на Видоје.

-Тврдам дека оваа жена е крива за моето дето, само поради нејзините хирови, тој си замина на 43 години. Имам докази за сѐ што кажувам. Уште кога ја запозна Николина, Видоје водел дневници.

Пет огромни дневници се во моја сопственост, заклучени во сеф, а таа очајно се обидува да дојде до нив. Таа ме замоли да и’ ги дадам сите датотеки на Видоје, телефони и еден од нејзините планери што ги имам со мене.

Пред седум години Николина и Видоје добија ќерка на која ѝ го дадоа името Уна Софија, а водителката од првиот брак ја има и постарата ќерка Хана Леонарда.

Николина првпат стапна на лудиот камен на само дваесет и една година, а нејзиниот прв сопруг целосно емотивно и финансиски застана на страна на водителката која во тоа време ги завршуваше своите студии по архитектура.

Неколку години подоцна, Николина и покрај тоа што била лудо вљубена, наводно ставила точка на нивната љубов и неговиот бурен живот.

Станува збор за новинарот Марк Цигој, син на оперскиот пејач Крунислав Цигој. Покрај ќерката со водителката, тој има и наследник Вито кој го доби од десетгодишната романса со Јосип Павиќ.

Марк ретко се изложува на очите на јавноста.