Naslovna Magazin Марија Шерифовиќ лута во одбрана на Ѓуришиќ: Вакво нешто нема нигде во...

Марија Шерифовиќ лута во одбрана на Ѓуришиќ: Вакво нешто нема нигде во светот

Популарната српска пејачка и членка на жирито на музичкиот натпревар „Ѕвезде Гранда“, Снежана Ѓуришиќ, минатата недела се најде во центарот на медиумските наслови ширум Балканот.

Причината е што натпреварувачот Душан Вукадиновиќ и неговата мајка ја обвинија дека им побарала поткуп за да помине во следниот круг на натпреварот.

Пејачката денеска гостуваше во емисија на медиум, каде детално опиша што се случило, но и јавно им се заблагодари на колегите кои и испратија зборови за поддршка.

– Би сакала да им се заблагодарам на сите мои колеги кои ме поддржаа. Таа ми значеше, иако знам дека не направив ништо лошо. Првата поддршка ја добив од Аца Лукас, кој ми испрати порака дека ме сака и почитува.

Благодарам Ацо, благодарам на Мира Шкориќ, Биља Јевтиќ, моите колеги од жирито.

Кога човек е во шок и му се случуваат такви ниски работи, многуѕ значи еден љубезен збор и поддршка.

Имам толку многу да кажам за ова, но не смеам да зборувам на друго место бидејќи предметот е предаден на правната служба – изјави Снежана за Курир.

Многу пејачи се јавија да ѝ дадат поддршка на Ѓуришиќ, а една од нив е и пејачка Марија Шерифовиќ.

Марија сега за првпат проговори на оваа тема и го изјави следново:

– Во изминатите седум дена се случуваше циркус по медиумите, намерно не се огласив, дури и едната моја изјава што се случи не беше официјална.

Не чувствувам никаква потреба на таков начин да се рекламирам и коментирам. Сакав сама да се осврнам на таа тема. Седум години сум во жирито на SГ, првите три години беше класично жири без ментор.

Во претходните четири години сите знаеме дека планина кандидати завршија кај мене.

Да резимираме една важна точка, на сите кандидати кои доаѓаат кај мене, на почетокот им ја кажувам важната работа за тоа како функционира менторството.

Некои луѓе се гледаат помалку, некои повеќе се гледаат, се зависи од нивните обврски. Немаме пропишани часови, време или начин да менторираме некого.

Нема никаде како во Србија, човек кој сака да се натпреварува на тацна да добие ментор кој е најпопуларен, најдобар во тој момент.

Има слобода да праќа пораки, да разговара, да се дружи, што не е нормално никаде во светот. Што се однесува до оваа ситуација, не се сеќавам, но верувам дека не сум гласала за тој кандидат и тоа е почеток и крај на сѐ.

Жена на која било возраст да клекне на под и да бара од некого пари е ужас. Секој квадратен метар од студиото е покриен со камери, тоа не постои или се случило, комуникацијата постои. За ова секако ќе се разговара на суд – заклучи Марија на својот канал на јутјуб.

Да потсетиме, Ѓуришиќ во ексклузивното гостување на ТВ Курир ги негираше сите обвинувања и кажа која е вистинската позадина на ваквите обвинувања.

– Бев шокирана од тоа што се случи, па брзо сфатив во која грмушка лежи зајакот. Ние сме жртви на нешто сосема трето, некои луѓе кои имаат сосема други намери.

Сакам да кажам и предупредам: Од самиот почеток на „Sвездите на Гранд“ сум присутна во улогата која беше потребна во дадениот момент.

Оттогаш, од 2013 година, интензивно сум член на жирито, а од 2015 година и музички уредник. Одговорно тврдам дека никогаш не сум забележала дека некој поминал или победил затоа што платил.

Ги предупредувам луѓето да бидат многу внимателни кога се осмелуваат да упатуваат обвинувања против нас. Секој што нема релевантен доказ ќе ја сноси целата одговорност.

Адвокатот Миша Петровски и неговиот тим ги собираат сите можни документи и сведоци – изјави неодамна Снежана.