Naslovna Crna Gora Црногорски инфлуенсер ја објави кандидатурата – ќе се трка со Мило Ѓукановиќ,...

Црногорски инфлуенсер ја објави кандидатурата – ќе се трка со Мило Ѓукановиќ, сака да биде претседател

Инфлуенсерот од Подгорица Јован Радуловиќ Јоџир се кандидираше на претседателските избори во Црна Гора.

Тој сега чека да види дали Државната изборна комисија ќе ја одобри неговата кандидатура, прашање е колку гласови ќе освои и дали како Прелетачевиќ на времето во Србија, ќе  побрка нечии сметки?!

Радуловиќ минатата година стана популарен во целиот регион кога во Жабљак сними видео со најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ, кому му кажа шега за Роџер Федерер и Рафаел Надал.

Станува збор за инфлуенсер кој сака да се забавува и да ги насмее своите следбеници на социјалните мрежи, па останува да видиме дали во претседателската трка во која влезе „на минута до 12“ ќе се засмее себеси или конкуренцијата?

Радуловиќ ја поднесе својата кандидатура за претседателските избори последниот ден, само половина час пред истекот на рокот.

Во истиот момент почнаа и споредбите меѓу Радуловиќ и Лука Максимовиќ, познат како Љубиша Бели Прелетачевиќ, кој учествуваше на претседателските избори во Србија во 2017 година и го зазеде третото место со дури 9,42 отсто од гласовите.

Професорот Милош Бешиќ од Факултетот за политички науки не верува дека Радуловиќ може да постигне таков резултат.

– Црна Гора е позната како патријархално општество каде политиката се сфаќа посериозно отколку во Србија. Секој глас е важен, па на Радуловиќ ќе и биде тешко да освои голем број гласачи, особено не постари.

Мислам дека ќе мобилизираат пред се помлади аполитични луѓе и ќе освојат симболичен процент-два – оценува Бешиќ за српски Курир.

Според аналитичарите, Радуловиќ се кандидирал за личен маркетинг.

– Во таа смисла, тој е пандан на Прелетачевиќ, со тоа што мислам дека ќе освои симболичен број гласови. За него веројатно ќе гласаат младите кои никогаш не гласале за никого и не ги интересира политика – анализира Бешиќ.

Бешиќ наведува дека е тешко да се процени дали и кого Радуловиќ ќе поремети на изборите.

-Кога станува збор за влез во вториот круг, главни кандидати покрај Мило Ѓукановиќ се Андрија Мандиќ, Јаков Милатовиќ и Алекса Бечиќ, а можно е Радуловиќ делумно да се закани на еден од тројцата најголеми опозициски кандидати.

Но, и ова е големо прашање бидејќи Радуловиќ ќе мобилизира пред се воздржани кои и онака не би гласале за никого затоа што никого не им се допаѓа – заклучува Бешиќ.

Популарниот Јоџир при поднесувањето на својата кандидатура се обиде да ги објасни причините за влегувањето во претседателската трка.

-Оние кои сакаат да се кандидираат ми се многу смешни, некако ми се извртени, во најмала рака. Па рече, да го пробам и јас.

Тоа е некаква љубов, како и сè во животот да се случи спонтано. Тоа е љубов кон државата. Сакам малку освежување на државата, народот е тмурен, ништо.

Ги смеам преку социјалните мрежи, но сакам да ги насмеам на вистински начин и да ја водам оваа земја во вистинска насока и на вистински начин. Собрав многу потписи и пријатно сум изненаден.

Доколку апликацијата беше електронска, за еден час би собрал колку што ми треба, а вака се мора да биде на хартија – изјави Радуловиќ.

Вели дека не сака да им ветува на граѓаните кули и градови, туку само многу смеа.

– Не ветувам кули и градови, како што ветуваат, и ништо не исполнуваат. Се обидуваат да ги фасцинираат луѓето со плати, пензии, а потоа само не изневеруваат нас и државата.

Ветувам дека ќе биде убаво и весело. Немам големи очекувања. Сакам да се обидам во сето ова и да ја водам државата на вистинскиот пат и на вистинскиот пат.

Граѓаните да гласаат за мене затоа што се разликувам од другите, не лажам и сум оригинален – рече Радуловиќ.

Извор: Курир.рс