Naslovna Magazin Како стигна фризерката Дијана да го стpижи Гадафи (ВИДЕО)

Како стигна фризерката Дијана да го стpижи Гадафи (ВИДЕО)

Животот понекогаш пишува неверојатни приказни, а за тоа,  жив доказ е убавата Србинка Дијана Стевановиќ, која од одлична фризерка стана одличен чувар на Гадафи.Но, како сето тоа започна?

По завршувањето на средното фризерско во Бјелина, таа одлучила да замине во Либија каде нејзината мајка работела како медицинска сестра. По една година решила да остане таму, а потоа се вмешала судбината.

„Мајка ми со години работеше како медицински работник во база во Ирак. Таа отиде во Либија во 1988 година и исто така работеше таму како медицински работник.

Кога започна во јната во нашата земја, јас и сестра ми отидовме кај мајка ми. Учевме на училиште во Либија и така го научив арапскиот јазик“, вели Дијана, која зборува и англиски.

Нејзиниот живот се превртел кога во нејзиниот салон дошла Сафија Фаркаш Гадафи, девојка која во тој момент како близок соработник била вработена во резиденцијата на семејството Гадафи, раскажала Дијана во интервју за порталот Бијелина Данас.

„Госпоѓа Фаркаш преку нејзините луѓе инсистираше да се сретнеме. Со оглед на тоа што не ми беше кажано кој всушност ми се јавува, туку само дека се работи за ВИП личност, јас бев скептична и внимателна и не сакав да се согласам.

По неколку инсистирања , но и кога ми кажаа кој е, се согласив. Многу брзо се најдов во резиденцијата каде и ја разубавував косата на првата дама на Либија.

Покрај мојата професионална работа, г-ѓа Фаркаш беше воодушевена и од мојата одлично познавање на арапскиот јазик“, ја започна приказната таа.

А потоа следеше средбата со Гадафи. Дијана толку многу ја испаничила што направила нешто што до тој момент ретко кој имал храброст да го направи.

„Мадам Фаркаш, како што сите ја нарекуваа, во еден момент ме праша дали знам да шишам машки. Откако потврдив, таа ме замоли да останам уште малку.

Искрено, очекував да биде еден од нивните седум синови, но јас бев изненадена кога се појави лидерот на Либија.

Тој влезе во собата придружуван од неговата чуварка. Во истиот момент ме обзеде трема. Тој само ме поздрави на арапски и седна на столот.

Ги зедов ножиците, но рацете ми се тресеа толку многу што воопшто не можев да го стрижам. Додека рацете уште ми се тресеа од нервоза, одолговлекував со шишањето.

Во еден момент ме праша дали имам намера да почнам, а јас уште се тресев, му реков дека ќе почнам да работам, но дека би сакал да седнам малку и да си дојдам на себе. Ме погледна зачудено и му нареди на обезбедувањето да ми донесе стол.

Кога седнав, тој се сврте кон мене и рече дека никој никогаш не го прашал дали може да седне, сите чекаа да им дозволи.

Потоа со насмевка ми честиташе на мојата смелост и храброст“, ја опишала првата средба на Дијана и додала:

“Му реков на течен арапски дека е подобро да седнам и да се вразумам отколку да му направам некоја беља со увото. На тоа повторно гласно се насмеа, седевме малку и разговаравме”, се сеќава. Дијана.

Ја споменаа и Југославија, како и Тито, на кој Гадафи му беше голем обожавател, а интересно е и тоа што Гадафи беше импресиониран од нашите зборови, бидејќи голем број луѓе од поранешна СФРЈ, а потоа и од Србија, работеа во Либија, почнувајќи од готвачи, преку домаќинки и чувари, па се до бебиситерки и здравствени работници.

Откако малку се опуштила, Дијана успеала да му ја скрати косата на Гадафи, а потоа станала официјален фризер на резиденцијата.

Секако, со новиот наслов дојдоа и одредени привилегии, но и проверки. „Секако, секој вработен поминува низ детални проверки, кои можат да траат и до една година.

Кога работите во резиденцијата, покрај основната работа извршувате и други задачи што ви се доверени, а вашите задачи постојано се прошируваат. објасни таа.

Во еден момент Гадафи и рекол дека започнуваат нова обука за безбедност и дека би сакал таа да стане дел од тој тим. Тоа и го кажал среде ноќ и ја замолил веднаш да одлучи дали се согласува. Дијана била збунета, но прифатила.

„Благодарение на мојата работа за семејството Гадафи, посетив многу земји во Азија, Африка, Европа. Лично го придружував Гадафи 11 години, речиси на секое негово службено патување. Тие патувања траеја од три до 15-20 дена.

Додека јас самата работев за нив, имав привилегија да се сретнам со многу светски лидери, како Берлускони, Жак Ширак, Тони Блер и неговата сопруга и многу други светски претставници“, рече Дијана и додаде дека се подготвува книга во која сите деталите ќе бидат опишани.

Погледнете ја исповеста на Дијана, во видеото ТУКА