Naslovna Zivot Се славеше во семејството на Даниела Темелковска, згодната баба на журка за...

Се славеше во семејството на Даниела Темелковска, згодната баба на журка за внуката Јана (ФОТО)

За секој еден човек, една од најголемите радости е најчесто кога ќе стане родитител, но и кога подоцна ќе стане дедо или баба, тоест кога ќе добие внуче од своето дете.

Таков е случајот и со нашата позната пејачка Даниела Телемковска, која на почетокот од оваа година доби внука од својот син Даниел, кој е исто така пејач.

Даниела го ожени даниел во септември минатата година, и на таа свадба згодната свекрва семни две креации, а кога ја дои внуката, Даниела на Фејсбук напиша:

– Колку е убаво чувството кога прв пат стануваш баба, а тоа чувство не се опишува само се доживува, нека ми е жива,здрава и среќна внуката Јана.

А јас како баба секогаш ке ја милувам и посипувам со љубов од срце и од душа, а на моите деца им благодарам за најубавиот дар и Бог да ми ги чува!“, напиша на 4 јануари годинава Даниела.

Даниел и Даниела со здружени сили настапуваат речиси секој викенд. Малата Јана е уште многу малечка. Но, очекуваме наскоро среќната баба да се пофали со нејзина фотографија.

А нејзиниот син Даниелл, на Фејсбук се има пофалено со неговата згодна жена, а тоа е Ема со која има објавено заедничка фотографија неодамна.

Даниела Темелковска долго време е дел од народната музичка сцена. На фестивалот „Валандово“ ја видовме во дует со нејзиниот син.

Тој во една прилика изјави дека неговата мајка го воспитувала на современ начин и во современ дух и му било уживање да расте со таква мајка.

Во една прилика, Вечер објави дека Даниела својата форма ја одржува со тоа што вози точак, а таа со слики на велосипед се пофалила на социјалните мрежи поред своите пријатели и обожаватели.

-Не се жалам, само нестрпливо чекам да се вратат времињата кога бев многу активна на музичката сцена,

кога дома доаѓав само да распакувам и спакувам куфери за некои следни настапи и во Македонија и во странство.

Оваа подолга пауза мене добри ми дојде да се одморам, да уживам во природата и во возење точак кое за мене е покрај пливањето најздрава спортска дисциплина“, изјавила Даниела за Вечер за време на пандемијата.

Даниела е сега повторно активна и турбо настапува, а за сите настапи своите обожаватели ги известува на социјалните мрежи, за да можат да дојдат да ја гледаат и да уживаат во нејзиниот глас и стас.

Пејачката Ивана Серафимовска објави слики од Даниела Телемковска и напиша која причина ја имале за славење. Гушната со неа, ама и со нејзиниот син Даниел, Ивана на Фејсбук напишала:

– Недела, свиркица, да ви е жива и здрава Јана, вечно да и е името!“, стои во оваа објава каде што Ивана се сликана со згодната баба Даниела.