Naslovna Zivot Подобар почеток не можев да си посакам- Калиопи објави новости за Ромео...

Подобар почеток не можев да си посакам- Калиопи објави новости за Ромео Грил

Пејачката, чиј глас го споредуваат со величествениот вокал на познатата Марија Калас, македонската дива Калиопи Букле, со децении ја интригира јавноста со ист интензитет, е приказната која ја објави Стил- Курис. рс за нашата Калиопи.

Ретко зборуваше за најинтимните сфери од нејзиниот живот, но често беше мета на зли јазици кои секојдневно вртеа нова сочна приказна.

Никогаш не се осврна на негативните коментари, ниту пак се грижеше премногу за тоа што некој ќе мисли за неа.

Меѓутоа, нејзината обновена соработка со нејзиниот поранешен сопруг Ромео Грил откако се разведе кон крајот на 1990-тите ги изненади сите.

Калиопи Букле е македонска поп пејачка и текстописец. Родена е на 28 декември 1966 година во Охрид.

Таа е позната низ целиот Балкан и денес ужива статус на поп дива.

Некои од нејзините најпознати композиции се: „Месечина“, „Бато“, „Обои ме“ и многу други.

Покрај успешната соло пејачка кариера, која и донесе слава и титулата кралица на македонската забавна музика, таа компонира музика за театар, филм и балет, пишува Biografija.org.

Таа редовно учествуваше на музички фестивали, а двапати ја претставуваше својата земја на Евровизија.

Калиопи е родена 1966 година во Република Македонија, градот Охрид. Во детството живеела со семејството во Кичево.

Уште од најраните денови таа изразувала склоност кон музиката. Таа настапи на детскиот музички фестивал „Златно Славејче“ изведувајќи ја песната „Мојата учителка“.

Тогаш пошироката јавност првпат го забележа нејзиниот голем талент. Влегува во хорот „Развигорче“, а со него редовно настапува во периодот од 1978 до 1980 година, како во земјава, така и во странство.

Посетувала и часови по пеење. На Академијата за музика студира од 1984 година. Во исто време, таа освои престижни награди.

Калиопи беше пејачка во музичката група „Калиопи“. Во истата група бил и нејзиниот поранешен сопруг Ромео Грил. Создадоа песни со кои учествуваа на бројни домашни и меѓународни фестивали, каде често беа наградувани.

Наградата за најдобра интерпретација им беше доделена на фестивалот во Опатија, додека во Тунис беа второрангирани како претставници на Југославија.

Песните редовно се пуштаа на неколку радио станици. Првиот албум го издадоа во 1986 година, а го нарекоа „Калиопи“.

Истата година учествуваат на Сплитскиот фестивал, кога ја претставија песната „Да море зна“. Во 1987 година во Загреб излезе вториот албум на оваа група наречен „Роѓени“.

Албумот се состоеше од вкупно девет песни. Песната по која го доби името целиот албум стана хит низ Југославија, а истата песна до ден денес не ја изгубила својата популарност.

Калиопи изјавила дека не сака песна која би била слична на нејзиниот хит „Роѓени“ или „Бато“ како што се уште ја нарекуваат оваа песна.

Песната всушност е напишана во време кога ја снашле тешки животни околности. Во песната „Бато“ се пее за копнеж, страдање и болка, чувства кои навистина ги доживеала тогаш.

Кога е напишана оваа безвременска песна, Калиопи имала само 19 години. Песната е напишана од Ромео Грил, кој бил запознаен со нејзината животна приказна.

Редовно настапувале во Југославија и пошироко. Нивната турнеја низ Советскиот Сојуз е значајна.

За големата популарност на групата „Калиопи“ сведочат нивните успеси во вид на разни награди, како и големата посветеност на нивните концерти.

Како учесници на југословенскиот Евросонг во 1988 година, тие го освоија десетото место. Песната што тогаш ја изведуваа се викаше „Емануел“.

На врвот на својата слава, Калиопи и нејзиниот поранешен сопруг ја напуштиле земјата и се преселиле во Швајцарија. Тогаш групата „Калиопи“ се распадна, а пејачката Калиопи десет години не беше музички активна.

Нејзиното враќање на музичката сцена го означи почетокот на нејзината соло кариера. Таа победи на Скопскиот фестивал во 1996 година.

Таа исто така победи на „Еврофест“ во 1997 година, изведувајќи ја песната „Не пла чи“. Во 1998 година го издаде својот прв соло албум „Обои ме“, кој го сними во Швајцарија.

Албумот беше позитивно примен од нејзините фанови од различни возрасти.

Бидејќи беше сигурна во големиот успех на овој албум, таа сними спотови за секоја негова песна, а сето тоа во соработка со Македонската радио телевизија. Следеа бројни награди, а албумот беше прогласен за најдобар во Македонија.

Калиопи верува дека нејзините поранешни сопрузи се нејзините најдобри пријатели.

Првиот брак го имаше со композиторот и текстописец Ромео Грил, со кој има син Пако.

Во периодот на најголемата популарност на групата „Калиопи“, таа и нејзиниот сопруг Ромео се повлекле од музичката сцена и се преселиле во Швајцарија.

Таа живеела анонимен живот во Швајцарија цели десет години. Студирала германски јазик и се занимавала со многу други работи.

Пет години предавала музика во средно училиште. Таа рече дека студентите ја убедиле да и се врати на музичката кариера. Одлуката да се врати во Македонија ја реши нејзината љубов кон музиката.

Нејзината обновена соработка со нејзиниот поранешен сопруг Ромео Грил откако се разведе кон крајот на 1990-тите ги изненади сите.

– Ми недостигаше, па само го свртев телефонскиот број и му кажав. Најмногу ми недостигаше кога во мојата долга кариера се најдов пред најголемиот меч со две острици наречена Евровизија.

Тогаш бев сигурна дека тој е единствениот кој може да го носи тој товар со мене, да направи вистинска песна бидејќи тој најдобро ме познава“, кажала Калиопи Букле за Ромео.

Калиопи на социјалните мрежи објави едно видео, во кое таа излегува од својот стан, и како ужива во убавото февруарскои соце, и притоа напиша:

– Подобар нов почеток не можев да си посакам…. додека ја слушам новата песна направена од Ромео, добивам уште повеќе инспирација за моите подготовки пред снимањето…

И ова сонце е во согласност со моето расположение….полесно е и пешачењето со задолжителните 5км на ден, додека пак третманите во Афродита-С Центар за убавина се уживање и дополнителен ефикасен ефект во моето слабеење и одржување на саканата фигура и форма…

А вие драги мои си знаете… јас секогаш сум сакала да ве изненадувам….а ќе бидете и тоа како изненадени…само бидете трпеливи!“, напиша Калиопи на Фејсбук.