Naslovna Zivot Мајка ѝ ја напушти веднаш откако се роди, ѝ ја земаа куќата,...

Мајка ѝ ја напушти веднаш откако се роди, ѝ ја земаа куќата, го загуби братот и имаше бурен брак- Животната приказна на Терезa Кесовија

Една од најпознатите пејачки на екс Ју просторите, дамата со непроценливо квалитетне глас е секако Тереза Кесовија, која потекнува од Дубрвоник, Хрватска.

Животот на Тереза ​​Кесовија, беше проследен со бо лни моменти и големи непријатни случки кои оставија длабока трага врз неа.

Таа пораснала во Дубровник со нејзиниот татко Антун, маќеата Јела и братот Пер. Беа сиромашни, но пејачката со задоволство се сеќава на тој период, пишува Biografija.org.

Нејзината мајка се упокоила кога таа имала еден месец, а нејзиниот татко набрзо се оженил со друга жена која не можела да има деца“, објави Стил.курир.рс

„Таа приказна е стигма која ми остана на срцето. Немав уште еден месец кога мајка ми си заминала засекогаш по породувањето. Во Дубровник во 1938 година немаше ефективни лекови против се-пса.

Па, ме снајде семејната тажна приказна, без сè уште да бидам свесна за сопствениот живот. Никогаш не дознав подоцна што всушност се случи со мајка ми во породилиштето.

Никогаш не дознав која причина ја предизвика нејзината загуба, изјави таа еднаш за хрватските медиуми.

Тереза ​​ја доби сета своја љубов од маќ еата и покрај тоа што преовладуваше верувањето дека маќ еите не се грижат.

Кога имала седум години станала член на хорот на радио станицата Дубровник и на тој начин се вљубила во музиката. Сакала да посетува музичко училиште, но нејзината мајка инсистирала да научи занает, поради што во исто време одела и во стручно училиште.

Наскоро го напуштила бидејќи не сакала математика, а завршила средно музичко училиште, отсек флејта. Тој инструмент бил многу скап, па таткото на Тереза ​​продал свиња за да ѝ го купи.

Напорно вежбала, а била и победничка на бројни музички натпревари. Во Загреб се запишала на Академијата за музика и свирела во Симфонискиот оркестар на Радио Загреб. Дипломирала на отсекот за флејта.

Соработувала со Зденко Руњиќ, Арсен Дедиќ, Кемал Монтен итн. Во 1965 година почнала да настапува во Франција, а една од првите песни што ги извела била „Песната на Лара“ од филмот „Доктор Живаго“.

За време на студиите на Музичката академија во Загреб, таа го запознала својот прв сопруг Миро Унгар, со која го добила синот Алан.

Откако се разведе од првиот сопруг, Тереза ​​се омажи за хрватскиот ватерполист Роналд Лопатни, со кој имаше многу бурен брак.

Во 2010 година, пејачката објави автобиографија во која ги опиша најтешките моменти во нејзиниот живот. Една од нив е вој-на-та во која и беше одземена куќата.

Се избркано протерано од Дубровник и веруваше дека луѓето на нејзината љубов одговараат без љубов. Уште една тажна приказна е дека нејзиниот брат се упокоил во сообр аќајна нес реќа.

Тереза ​​преживеа кан-цер на бубрег, неколку интервенции на гласните жици и ушите. Голем удар за неа беше загубара на жената која ја сметаше за своја мајка.

Во една прилика изјавила дека од Белград секогаш ѝ носат солзи и дека го посетила вечниот дом на маршалот Тито. Таа никогаш не ја криеше почитта што ја чувствува кон него, поради што многумина не ја поддржуваа.