Naslovna Zivot Две запросувања на концертот на познатиот Ју бенд- неверојатно нешто се случило...

Две запросувања на концертот на познатиот Ју бенд- неверојатно нешто се случило пред илјадници луѓе (ВИДЕО)

„Црвена јабука“ и поранешниот вечен ерген направија нешто убаво за Македонија.

Ја препејаа песната „Ако умр ам, ил загинам“ од Јонче Христовски во нивна верзија, како благодарница за Македонија која секогаш со убаво го пречекувала Дражен и неговата група.

Минатата година, при крајот, медиумите пишуваа за оваа песна која доста се споделуваше.

Познатиот Дражен Жериќ Жера од групата Црвне Јабука редеше хит по хит. Тој беше на врвот на југословенската музичка сцена. Илјадници жени го обожаваа.

Успехот и популарноста не му избегаа, но тој вешто „бегаше“ од бракот со години. Додека не ја запозна Барбара.

Инаку, Жера и Барбара Тие се запознале во 2007 година во едно кафуле во Трпањ, каде што таа работела како келнерка, и каде честопати тој одел затоа што изнајмил стан во истата зграда тоа лето. Тоа лето е судбиунско за Жериќ.

“Кога луѓето велат дека постарите момци планираат да запознаат помлада девојка, тоа не е вистина: мојата беше непланирана.

Веќе престанав да верувам дека ќе ја најдам вистинската личност, а таа се појави кога најмалку се надевав.

Но, тоа не беше два месеци подоцна, кога дознав дека е 24 години помлада од мене!

Таа се родила кога јас ги пеев најголените хитови на Црвена Јабука, „То ми ради“, „Зову нас улице“.

Јас пеев по турнеи низ цела Југославија, а таа тогаш била уште бебе. Животот е непредвидлив“, изјави Жера.

Почна непланирано и доведе до венчавка во 2008 година. Жера и Барбара наскоро станаа родители на близначки. И додека Дражен пееше и како што пее и денес:

„Ветерот не може да се врзе, само љубовта помага“, убавата бринета го врза со љубов.

Во 2012 година, славниот музичар од Сараево и неговата сопруга донесоа одлука од Загреб да се преселат во Пеeљешац со своите деца, каде што тој купи стан. Сепак, тие се вратија во Загреб неколку години подоцна.

Дражен е многу посветен сопруг и татко. Вели дека ќерките му се иницијатор, но и дека нема да му пречи ако одлучат да пеат.

Сега, тој е сопственик на бар во Загреб, а тој и понатау настапува со групата. Жериќ има 57 години, неговата жена 33, а близначките Петра и Мареа 12.

Во неговиот случај, важи народната дека никогаш не е доцна, а вистинската љубов, годините не ги брои.

Тој се уште настапува со „Црвена јабука“, но неговиот состав се менува, пред неколку недели бендот остана без тапанарот Дарко Јелчиќ – Цуња (тој ја објави веста на Фејсбук, тврдејќи дека е исфрлен од групата).

На концертот на „Црвена јабука, кој се одржал во Загреб, во Арената на Денот на вљубените имало дури две запросувања, тоест се вериле два пара.

-Второто не можев да го слушнам, бев многу далеку, а правата беше многу спонтана, малку доцневме на сцената. Тоа се убави нешта. Ќе остане запаметена целата атмосфера кога тој неа ја праша, а јас повторив.

Марија се вика јас мислам. Жената беше една порекрасна, една емоција која се прошири низ целата сала, колку е силна таа љубов помеѓу нив двајца“, изавил за News Дражен Жериќ, пејачот на оваа група.