Naslovna Zivot Од едно посебно место, се јави Ружица од „Ареа“- личи како на...

Од едно посебно место, се јави Ружица од „Ареа“- личи како на сликата да е нејзината ќерка, а не таа (ФОТО)

Пејачката Ружица Милошеска Бричоска, или едноставно Ружица Ареа е препознатлив лик на нашата рок сцена речиси три децении.

Вокалистката на бендот чии песни се уште траат и се пренесуваат од генерација на генерација сеуште зрачи со истата харизма и им пркоси на годините, објави Фокус во една прилика.

-Приказната на Ареа започна со самиот спој меѓу Ружица и Ивица (некои не нарекуваа Ивица и Марица), ха,ха.

Поточно Ареа се формира и започна да функционира во 1991 година со создавањето на првите 3 авторски песни и пријавувањето на Поп-рок фест ’92 каде што, неочекувано за нас, победивме и во 1992 година во МРТВ го снимивме дебитантскиот албум “Случајно тука“.

Во бендот тогаш бевме јас, Ивица, Чеде, Горан и Душко. После 26 години сме во истиот состав, со таа разлика што наместо Душко на тапани сега е Владо.

Колку што се сеќавам немавме баш некои очекувања за голема популарност, туку само имавме сон да настапуваме и тој сон го следевме.

Во тој период го издадовме вториот албум „Врати на имагинација“ под капата на Авалон Продукција, со најголемиот хит „Сите мои слики“ и тоа беше веќе поинаков начин на функционирање.

Бевме позрели и бевме водени од добра продукциска куќа која ја насети можноста за успех и вистински ја организираше целата работа околу издавањето и промовирање на албумот и настапите.

Етикетата на една од најпопуларните рок групи ни носеше задоволство и поттик за работа, а од друга страна одговорност за понатаму, во смисла на квалитетот на музиката која ја создававме.

Универзална сала сме ја наполниле 3 пати, еднаш во 2000-та, а потоа два пати на unplugged концерите во 2010-та година.

Но, исто така битно е да се спомне дека два пати сме го наполниле и Скопскиот саем и тоа првиот пат (2000-та година) беше буквално преполнет и надвор останаа луѓе кои имаа влезници, а не можеа да влезат.

Сите овие концерти, а и многу други беа во организација на Авалон Продукција. Секако дека посакуваме повторно да одржиме голем концерт во Скопје, но сепак за тоа треба да се создадат услови, пред се Ареа е потребно да издаде нов материјал.

Никогаш не сме кревале прашина околу некакво големо враќање иако после издавањето на секој албум имало паузи некогаш и повеќе годишни. Оставаме делото да посведочи за тоа.

Од друга страна никогаш не знаеш дали некоја песна ќе биде хит и дали воопшто ќе имаш хит. Потребно е да се состават повеќе коцкички за такво нешто.

А за тоа сметам дека не сме доволно паметни. По мене, конците ги води некој „одозгора“ или со други зборови ние спремаме песни, а што ќе биде само Бог знае“, изјави Ружица во интервју за Фокус.

Таа е инаку автот на убавите текстови на песните на Ареа, и по тој повод, во Слободен печат изјави:

„Текстовите на песните не се конкретни раскажувања на случки, тие претежно опишуваат внатрешни доживувања и емоции поттикнати од надворешни настани од нашите животи, а доколку има раскажување, тоа е пренесено преку призмата на еден внатрешен свет на чувства.

Така што, на некој начин може да се каже дека сите песни се автобиографски, односно доживеани на еден специфичен уметнички начин.

А, верувам дека тоа е и причината што текстовите допираат до срцата на слушателите“, рече Ружица и се осврна на своњето семејство, сопругот Ивица и ќерката Елебна која е веќе возрасна.

-Ние сме школски другари од средно училиште, ха, ха. Инаку заедно сме од по завршувањето на средното училиште, па сè до денес.

Гледајќи од оваа временска дистанца сметам дека за нашата врска и нејзиниот опстанок до денес, покрај љубовта помеѓу нас, одлучувачка беше и љубовта кон создавањето музика, не знам, можеби и се лажам, ха, ха.

Професионалното од приватното до ден-денес не успеавме да го раздвоиме. Тоа од една страна е добро, а од друга страна и не е добро. Но, тоа сме ние, така функционираме.

Нашата ќерка Елена го наследи музичкиот талент од нас и се приклучи кон бендот „Ареа“ како придружен вокал на живите настапи.

Инаку, Елена по професија е магистер архитект“, изјави Ружица во една прилика.

Ќерката Елена е вистинска убавица и личи со мајка ѝ според сликите кои Ружица ги објавува на социјалните мрежи, а една објава е поврзана со нејзиниот роденден.

„Среќен роденден, сѐ најубаво ти посакувам Елена Брчиоска ќерко, ти една на мајка“, напиша Ружица до сликата од својата убава ќерка.

Но, на својата нова слика, Ружица ги збуни своите следбеници. На неа на прв поглед не се знае дали тоа е Ружица или нејзината ќерка.

На сликата, Ружица изгледа како девојка, а сликана е во Маврово, и добила комплименти дека таа не само што е убав однадвор, туку има и прекрасна душа.

Неколку зимски слики од црквата Св. Никола Летен – Маврово, своевремено потопена во езерото, сега на суво и од неодамна обновена.

Ми разбуди убави спомени од снимањето на видеото за Отсекогаш, пред нејзиното обновување“, стои во описот на оваа објава.