Naslovna Zivot Кога бил мал, татко ѝ му бил доктор, а тој потоа се...

Кога бил мал, татко ѝ му бил доктор, а тој потоа се оженил со неговата ќерка- легендарниот актер Воја Брајовиќ има интересен љубовен живот

Воислав Воја Брајовиќ е еден од најпознатите, најталентираните и најшармантните српски актери.

Роден е во Белград, на 11 мај 1949 година. Иако и двајцата негови родители биле партизани за време на Втората светска во јна, потоа станале непријатели на државата поради политичката неподобност, па затоа целото семејство се преселило во Ваљево, пишува Биографија.org.

Воја таму ги заврши и основното и средното училиште.

Своите први уметнички чекори ги доживеа во актерското (аматерско) друштво „Абрашевиќ“, со кое, по голем успех на натпреварот на Хвар, доби комплименти од целото жири и доби мотивација за понатамошната актерска работа.

Воја доживеа вистинска слава играјќи ја улогата на Тихо во „Отпишаните“ и таа улога сепак го обележува, на некој начин.

Во едно од интервјуата, Воја откри дека бил најсиромашен кога кариерата му била на врвот. Воја за животна сопатничка ја избра 23 години помладата актерка Милица Михајловиќ, која сите ја имаме видено во српските серии како „Воена академија“, „Синѓелиќи“, „Јужен ветер“ и многу други.

Да потсетиме, Милица му е втора сопруга на Брајовиќ, а првата се вика Љиљана и му била љубов од соседството.

Воја Брајовиќ ја доби наградата за животното дело „Павле Вуисиќ”. Ја освои и наградата на филмскиot фестивал во Требиње.

Средувајќи ги впечатоците од кариерата и глумата „некогаш и сега”, Брајовиќ истакнува дека културата е најсилното нешто кое го храни човечкиот дух, и треба да биде приоритет.

Брајовиќ има повеќе од сликовит одговор што би рекол денес легендарниот Павле Вуисиќ за наградата што го носи неговото име.

„Па, тоа е она што најмногу ме загрижува. Прво, тој никогаш не би сакал наградата да биде именувана по него или нешто друго.

Дури и кога станува збор за интервјуто, тоа го забележала неговата сопруга Мирјана, неговата поезија и размислувања. Павле зборуваше дека не дава интервјуа затоа што не сака да лаже“, изјави Брајовиќ.

Воја Брајовиќ важи за еден од најдобрите регионални актери, а освен многуте улоги кои ги има зад себе, Воја е познат и како голем шармер кој цел живот ги освојувал жените преку телевизиските екрани.

Сепак, приватно, легендарниот актер двапати стапна на лудиот камен. Првиот пат со Љиљана, а вториот пат со Милица Михајловиќ.

Воја и Љиљана се познаваат од детството, а таа била девојка од неговото маало во Ваљево.

Таткото на Љиљана бил лекар, кој го лекувал и малиот Воја.

Кога се венчале, Љиљана ги напуштила студиите по медицина и се посветила на семејството.

Љиљана ги роди синот на актерот, Вукота и ќерката Искра. Вукота е сценарист и модел, а Искра е актерка, но и мајка, па Љиљана времето го поминува со внуката Инес.

Гордата мама секојдневно на социјалните мрежи се фали со бабата која ѝ е голема помош за малата Инес.

Воја Брајовиќ во средните години се разведе од сопругата Љиљана, а потоа се ожени со колешката Милица Михајловиќ, подолу на сликата.