Naslovna Magazin Данијела Димитровска за првпат проговори за разводот од Огњен Амиџиќ: Толку многу...

Данијела Димитровска за првпат проговори за разводот од Огњен Амиџиќ: Толку многу е болно

Водителот Огњен Амиџиќ и директорката на модната агенција „Models Inc“ и поранешната манекенка Данијела Димитровска важеа за еден од најстабилните парови на нашата јавна сцена.

Веста дека се разведуваат изненади многумина, но во јавноста не ги открија причините за нивната одлука, туку само истакнаа дека ќе останат во коректна врска заради синот.

„Ќе останеме во пријателски односи заради интересите на нашиот син и во оваа прилика повеќе нема да се рекламираме и да даваме изјави.

Нашиот развод не е по вина на трето лице, па нема простор за дополнителни шпекулации. Им благодариме на сите медиуми за досегашната соработка и бараме да ја почитувате одлуката да не се зборува на оваа тема“, се наведува во соопштението.

За причините за раскинувањето не сакаа да разговараат со медиумите, а неодамна Огњен за првпат проговори за разводот во емисијата „Во терапија со Славица Ѓукиќ Дејановиќ“.

Славица Ѓукиќ Дејановиќ за време на емисијата го праша Огњен Амиџиќ дали бил заљубен во поранешната сопруга Данијела Димитровска, на што тој кратко и јасно одговори:

„Па јас бев. Искрено, јас бев“, по што таа се надоврза на прашање: „И многу сакан?“, а водителката одговори: „Јас бев, да“.

– Секое нешто што го правев во мојот живот поврзано со емоциите секогаш беше од срце. Никогаш не влегов во ниту една приказна за каква било корист, на кој било начин. Секогаш беше искрено.

Секогаш беше најчисто, и во смисла на емоции и сѐ. Така сум воспитан, тоа доаѓа од дома. Секоја љубов треба да биде љубов заради љубовта. Љубов што се случува. Отсекогаш сум зборувал малку за моите бракови.

Преку тоа секогаш можам да зборувам за себе, и секогаш се согласувавме да не зборуваме за тие работи бидејќи во медиумите секогаш кога некој ќе каже нешто може да се нацрта некој наслов, да се продолжи некоја приказна.

Тогаш има проблем бидејќи син ми веќе користи интернет, ќе го гугла и може да прочита нешто што нема да му се допадне.

И тогаш, во врска со тие работи, а во договор со мојата бивша сопруга, бев за тоа да не се зборува од проста причина што ќе ја зачуваме нашата приказна таква каква што е суштински и дека ќе го зачуваме Матија во таа приказна. – изјави Огњен во емисијата „На терапија со Славица Ѓукиќ Дејановиќ“.

Славица за време на емисијата меѓу другото го праша Огњен дали раскинувањето сѐ уште го боли, на што тој одговори:

– Сето тоа се уште свежи работи кои се спојуваат, велам дека најважно е да се разбереме, да се договориме и да направиме здрава приказна со личноста со која сте биле партнер и родители.

После тоа, сѐ уште се шпекулираше за причините за крајот на бракот, но бившата сопруга на Огњен, Данијела истакна дека тоа не ѝ пречело и за првпат и таа се огласи после разводот:

„Доброволно влегов во јавниот свет. Затоа, луѓето имаат право да пишуваат за сето ова. Не можам да очекувам луѓето да не ги интересира. Дури и мене одвреме-навреме ме интересира нечиј живот, па го читам.

Океј сум со тоа, особено ако навистина нешто се случува, како што беше во мојот случај“, рече Димитровска гостувајќи во една емисија и призна дека разводот е многу болно искуство.

„Разводот е една од најболните работи што може да им се случи на луѓето. Во мојот најблизок круг на пријатели, кога се шегувам, велам дека е см рт без да ум реш.

Навистина боли, кога ќе ум реш тоа е крајот, а ова боли. Боли, а никогаш не знаеш кога ќе престане, нема потпишана хартија за тоа.

Сѐ е право да избереме и да му благодариме на Бога затоа што имаме право да избереме со кого ќе се венчаме, разведеме итн.“, беше искрена манекенката.