Naslovna Magazin Потресна исповед на Дарко Лазиќ, повеќе не зборува за жени, за првпат...

Потресна исповед на Дарко Лазиќ, повеќе не зборува за жени, за првпат проговори за татко си кој не е на овој свет

Фолкерот Дарко Лазиќ, како што на големо се шпекулира, во последно време ретко ја посетува мајка си Бранка, иако не живее далеку од него.

Неодамна се пишуваше за нејзините солзи поради новосоздадената ситуација со нејзиниот син, кога тој не ја ни известил дека повторно застанал на „лудиот камен“, овојпат со Катарина Стојановиќ.

– Кога мажот чувствува вистинска љубов, никому не се оправдува. Каќа е постара од мене, никој од нас нема време за грешки – изјави Лазиќ.

„Не ми е гајле дали моето семејство дома ја прифаќа Каќа. Тие не живеат со неа, но јас да – додаде неодамна за „Република“.

– За првпат се чувствувам како навистина да сум заљубен. Порано само мислев дека е, но всушност бев незрел и не го сфатив на вистински начин.

Ме бо-ли уво како бившите ќе го толкуваат тоа што го кажав. Сѐ најдобро за нив – изјавил неодамна фолкерот.

Бранка, инаку, не знае што друго да прави со синот.

– Дарко жива ќе ја зак-опа мајка си, што се вели. Таа дури и не знае што се случува со него. Кога другиот син, братот на Дарко, ѝ рекол дека дознал за бракот, жената плачела од аг-онија.

Па, таа ги има само тие двајца. А Дарко ја има само неа, откако се упокои татко му Милан и наместо да ја гледа мајка си, да се грижи за неа бидејќи знае колку била скршена прво од неговата нес-реќа, а потоа од загубата на сопругот, тој сега ја јаде во срцето.

И дека мајката не може да слушне од синот да ѝ каже дали е вистина или не! Па, тоа е страшно – изјави за „Свет“ минатиот месец сосед близок на Лазиќ и додаде:

– Да биде толку безмилосен, мајката не заслужи. Не знам што се случува со тоа дете. Или полу дел или некој го измамил. Ако некој го поддржуваше Дарко цел живот, тоа беше неговата мајка, ветерот зад грб на сите.

Па, тој не одговараше на телефоните на ниту еден од домашните. Почнаа да се сомневаат дека Катарина го свртела против нив, но тој не сакаше да дозволи такво нешто.

Сега мајката повторно чита како Дарко зборува дека живее на сметка на Каќа бидејќи нема пари, но ќе купи луксузен стан во Нови Сад затоа таа што сака да живее таму.

Претпоставувам дека ќе ѝ купи, бидејќи сега таа го поддржува, па тој е благодарен, а сите други го избегнуваа.

А инаку вели дека работи цело време. Па каде му се парите ако работи постојано! Тоа момче не е свесно низ што поминува неговата мајка“, рекол изворот.

Победникот на натпреварот „Ѕвезде Гранда,“ Дарко Лазиќ изминативе неколку години помина низ бурен и емотивно тежок период.

По тешката сообраќајна несре ќа со денови беше во ко ма и се бо реше за живот, а после тоа доживеа уште една голема трагедија, го изгуби татко си, Милан.

Таткото на Дарко се упокоил по операција на гастричен бајпас и никогаш не се разбудил од анес тезијата. Младиот пејач признава дека тешко ја поднел оваа загуба и дека тоа му бил најтешкиот удар во животот.

Лазиќ во една емисија се присети на советите кои со години му ги давал татко му, Милан и призна дека токму тој го вовел во оваа работа.

– Како мал, за првпат влегов во кафеана на десет години. Инаку, татко ми беше музичар, хармоникаш, се сеќавам кога ми кажа: „Какво училиште, кафеана бре“ – почна Дарко и продолжи:

– Се сеќавам кога почнав да пеам, една вечер бевме во кафеана, му викам тато, ми одговори, не сум ти татко, јас сум твој колега овде. Од тој момент, навистина имавме неверојатна врска како двајца пријатели.

Дарко признава дека му било многу тешко кога го загубил, но истакнува дека никого не обвинува за неговото упокојување, но за него неговото заминување е непоправлива загуба.

– Ми беше многу тешко кога го изгубив, бидејќи го изгубив на многу глупав начин. Отиде да се опе рира, за жал се случи нешто, не знам дали беше анестезиологот или нешто друго, не можам никого да обвинам, него го нема.

Таа грешка е направена и не се разбудил од ане стезијата, за жал така и се случи – изјави Дарко во една емисија.

Да потсетиме, Дарко му посвети и песна на својот покоен татко, која во негова интерпретација расплака милиони.