Naslovna Zivot Пејачката Мартина чиј сопруг се упокoи објави убава вест, таа е пак...

Пејачката Мартина чиј сопруг се упокoи објави убава вест, таа е пак среќна

Мартина Димовска во 2015 година, како што објавија тогаш медиумите, се омажи за Антонио Парапулов, кој беше повозрасен од неа, на што се противеше нејзиното семејство.

Мартина Димовска беше доста позната и актуелна пејачка. Настапувала и била наградувана на многу домашни фестивали, а нејзиниот глас сите го фалеа. Таа пее како ангел, беа коментарите на многумина.

Се омажив тајно, ските знаат за тоа, затоа што имав пречка, не можев да се омажам јавно, за да не ги повредам своите родители и домашните, имам отпор спрема тоа јас што го сакав.

Тоа беше причината, затоа што јас се омажив за човек којшто беше 20 години постар од мене. Меѓутоа, љубовта нема граници, јас стварно се омажив од љубов, од чиста љубов.

Ме освои со храброста, беше многу храбар, си имаше свои барања во животот.

Сакаше едноставна жена, не сакаше жена која е многу експонирана во јавноста. Сакаше жена која што ќе седи дома, којашто нема да работи ништо.

Ќе се посвети на фаилијата и на детето. Тоа сакаше он. Со таков човек никогаш не може да ти е досадно прво, второ со таков човек никогаш не можеш да живееше мирен живот, цело време има турболенции.

И во нашиот брак како и во секој имало кавги. Меѓутоа, кога ја добивме Антониа, решивме дека ќе бидеме како што треба, тогаш имав и помош од моето семејство околу детето.

Јас гледав само да го сочувам бракот, ништо друго не ми беше битно.

Го поддржував и го чекав дома. Не излегував, нигде не одев“, рече Мартина во Бекстејџ.

Ппотоа прозборе за тој ден кога засекогаш го загубила сопругот.

Без оглед на тоа што во почетокот не им беше право, сепак нејзините најблиски ја прифатија одлуката на нивната ќерка и внука, по што изгледаше дека среќата и нема крај.

За жал, се’ до таа ко бна ноќ кога нејзиниот сопруг Антонио Парапулов беше еден од упокоените во возилото Сеат алтеа, кое беше уништено од до ден-денес за јавноста „непознати сторители“ од друго возило во движење.

Tој беше нејзината љубов, животен сопатник и татко на нејзината ќеркичка која го доби истото име – Антонија.

По загубата, Мартина долго не можеше еда излезе од ш окот, а својата болка, тага и очај таа се обидува одвреме-навреме да ги ублажи споделувајќи ги на социјалните мрежи со јавноста.

„Душо моја… Господ нека ти ги отвори рајските порти….Господ ни даде 6 години љубов и едно мало ќеркиче…. ветувам дека ќе живеам за нејзе, а јас и ти ќе се сретнеме некогаш и негде…. ТЕ САКАМ“ – напиша таа ден по загубата на својот сопруг.

– Јас никогаш не се напив апче за смирување, никогаш не посегнав по нешто, затоа што во моментот кога ми беше тоа соопштено го погледнав детето кое спиеше до мене, и сфатив дека што и да се случи, јас морам да останам на нозе.

Мартина и денес на нејзинито Фејсбук профил на својата насловна слика го има сопругот, нејзинта голема и непрежалена љубов. Но, она што и дава сила пак да се смее е нејзиното семејство.

Сега, нејзината ќеркичка Антониа полни седум години, и таа ѝ е најголемата утеха на Мартина. На социјалните мрежи, Мартина ѝ честитала роденден на ќерката и рекла:

-Среќен роденден душо мамина. Да си ми здрава и жива, тоа е најбитно, а за се друго мама е тука. Господ да те чува од лош отии. Те сакам“, стои во објавата на Мартина за ќерка си.