Naslovna Zivot Маја Оџаклиевска самата се грижеше за двете ќерки од различни татковци- помалата...

Маја Оџаклиевска самата се грижеше за двете ќерки од различни татковци- помалата сега на овој начин ѝ враќа

Ќерката на пејачката Маја Оџаклиевска, Андреа, стана мајка во октомври во 2021 година. Таа објави слика на Фејсбук и откри дека родила син. „Наше мало момче, наш борец“, напиша таа.

Андреа е помалата ќерка на популарната пејачка. Таа се омажи во мај минатата година за своето долгогодишно момче Милош Живковиќ, брат на српската манекенка Дејана Живковиќ.

На свадбата што се одржа во познат белградски ресторан покрај вода пееше и Маја.

Ова е втор внук на Оџаклиевска. Маја од постарата ќерка Теа го има внукот Лука, како што горе напишавме.

– Биди добар со мене, око мое кафено. Секоја воздишка нека ти ги исполни градите со среќа. Нека те држи Семоќниот во своите раце, нека ти пеат искрите на љубовта приспивна песна.

Нека се оствари секој сон што го сонуваш, нека те осветли небесната благодет, нека ви го осветлат патот ореолите на светците, нека ангелите ти свират нежни ноти нека се распрснат сите твои таги, биди ми добро мене, љубичицо мој“, напишала Маја на Фејсбук.

До овие стихови, таа ја споделила песната „Очите никогаш не стареат“ што ја пее Сергеј Ќетковиќ, заедно со Стјепан Хаусер, но стиховите кои ги напишала ги нема во песната, што значи дека доаѓаат од душата на Маја.

Иако има успешна музичка кариера веќе речиси 50 години, откако се пензионираше, нашата славна пејачка Маја Оџаклијевска својот живот го посвети на својот внук со аут-изам Лука, за кого се грижи.

Таа мирно се носи со прифаќање на ситуацијата во која се наоѓа. Лука е инаку син на другата ќерка на Маја, постарата Теа.

-Пружи си го носете колку што ти е чергата. Ако имаш јорган, истегни се.“ Луѓето никогаш нема да имаат доволно пари, колку и да имаат, ќе измислат нова потреба “, вели Маја Оџаклиевска во интервју за српскиот портал Блиц.

“Луѓето со премногу амбиции се несреќни. Можат да имаат империи, тоа не значи ништо. Материјално, ништо. Немам куќа на Дедиње и базени, живеам во мал стан 35 години и задоволна сум со тоа.

Не се работи за скромност, туку за разбирање на ситуацијата како мојата. Задоволство ми е да имам покрив над главата, што да јадам, каде да спијам и што да облечам. Не мора имате брендирани работи и барокен мебел.

“Не треба да имате бол-ни амбиции. Скромноста не е доблест, но не треба да бидете премногу амбициозни. Како го постигнувате сопственото задоволство? Значи, со разбирање на сопствената ситуација”, вели Маја.

Ако се грижите за се на време, и со пензија колкава и да е, сте задоволни. Прекрасно е, не се жалам за ништо. Целото човештво сега некако живее на ист начин, младите треба да се жалат, бидејќи не им е дадена шанса да преживеат.

Имам на што да се сеќавам, веќе немам амбиција да создадам и доживеам нешто.

Пензиониран човек наоѓа нешто да се смири, јас се помирив со многу работи. Сега ја имам љубовта на мојот внук Лука кој е прекрасно дете, куќа, маче.

Тивок утрински живот со кафе. Ги дадов своите 50 години на професијата, мислам дека тоа беше доволно. Мирниот живот е бесценет.

Им завидувам на монасите, тие навреме се сетија дека имаат мир. Постојано сме во некои не мири и ха ос “, рече пејачката.

Андреа, нејзината помала ќерка ги живее среќните мигови со своето семејство и споделува убави слики со сопругот и со синот. Маја пак се израдувала на една слика од внукот и напишала:

-Ги бакнува мајка своите златни гранки. Само вие на мене цветајте ми! Потоа, Андреа на ова ѝ одгворила: Те сакам мама.

Инаку, Андреа и Теа се ќерки од различни татковци за кои Маја самата се грижела, и Андреа сега на овој начин, со овие убави зборови и враќа.