Naslovna Zivot Криела дека е бремена до шестиот месец, а таткото кој е познат...

Криела дека е бремена до шестиот месец, а таткото кој е познат музичар не бил до неа кога го родила- животната приказнa за најубавата Ју актерка

Српската актерка Злата Петковиќ се упокои на 58 годишна возраст. Овој свет го напуштила во болница во Белград, каде била хоспитализирана порати моз очен удар.

Нејзиното име одеднаш стана легенда, а зад неа останаа бројни награди и значајни улоги. Инаку, убавата Злата беше позната како Маријa од серијата „Отпишаните“.

Не само што беше успешна актерка, таа беше и мис на Југославија, а по тој избор ги доби и првите значајни улоги. Детството и растењето на Злата беа многу специфични.

Злата беше горда мајка и баба, а кон крајот на животот повеќе му се посвети на театарот бидејќи можеше да ги бира улогите и веруваше дека е премногу застапена и дека во тоа време има пад на квалитетот на сериите и филмовите.

Инаку, нејзиниот брат Дејан беше популарен поп пејач во осумдесетите, а нивните родители се разведоа кога беа тинејџери.

Уредникот на првиот југословенски таблоид ја забележал и ја повикал да учествува на натпреварот за најубава тинејџерка.

Младата русокоса убавица победи на првиот натпревар на Чико во 1969 година, кој ја однесе до финалето на изборот за Мис тинејџерка во Загреб..

Таму ја освои титулата прва придружничка, додека Анита Бутурина, поранешната сопруга на пејачот Мишо Ковач, победи. . Сепак, таа отпатува на светскиот натпревар во Токио, каде што беше пријавена како една година постара за да може да се натпреварува.

Таа стана мис на Југославија во 1971 година и со таа титула отпатува на натпреварот во Лондон.

Паралелно со образованието, Злата работеше во Белградската телевизија како програмска водителка и прва им посака убав ден на гледачите во тогашната експериментална Втора програма.

Како модел често патувала во Загреб и ги носела моделите на познатиот дизајнер Жужи Јелинек. Студирала во класата на професорката Огњенка Милиќевиќ, заедно со Богдан Диклиќ, Радош Бајиќ, Снежана Савиќ, Љиљана Стјепановиќ…

Поради работата на татко и често се селела, па е родена во Сврљиг, иако татко и е Нишлија, а мајка и од Белград.

– Татко ми, Борислав, работеше како економист, а бидејќи тогаш важеше дека работиш таму каде што си назначен, често се селевме. Таткото Нишлија и мајката од Белград се запознале во Бор.

Мајка ми пред да се породи отиде кај свекорот и свекрвата во Сврљиг и бидејќи снегот стигнуваше по покривите не можеше да се врати, а јас се родив кај баба ми Надица.

Сентиментално сум врзана за тоа место каде што ги поминав сите мои одмори. Кај баба владееше демократијата која ја сакаат сите деца.

Имаа голем двор, во кој уживав во топли лета и зими со многу снег – изјави таа во одамна интервју за Стори.

Злата еднаш откри како нејзината мајка Милица била многу строга, додека нејзиниот татко бил поблаг. Таа и нејзиниот брат биле воспитани на патријархален начин, им било дозволено сè, под услов да бидат добри ученици.

Првиот син Гвозден го родила на 19 години и никогаш не сакала да зборува за таа студентска љубов.

– Гвозден и татко му не сакаат да се експонираат, па не го спомнувам ниту името на мојот прв сопруг. Тоа беше студентска љубов. Моите родители беа против јас да се врзам и да се омажам на толку мала возраст, а јас, како и сите на таа возраст, си го направив своето.

Бев вљубена и среќна. Во тој момент сакав дете и го родив – изјавила во едно од нејзините интервјуа.

Отпрвин ја криела бременоста на факултет, додека професорот не го забележал нејзиниот стомак за време на една од вежбите.

-Се плашев дека ќе ме избркаат од класот, а дека сум бремена цели шест месеци го криев. Редовно одев на сите предавања и вежби. Се сеќавам дека во шести месец полагав колоквиум по акробација на задолжително трико.

Тогаш професорот Огњенко забележа дека конечно малку се здебелив и кога ме погледна подобро, сфати за што се работи. Бидејќи бев исклучително подготвена, добив највисока оценка.

Покрај актерството, таа беше и едно од омилените ТВ лица. Во раните осумдесетти, заедно со Предраг Цуне Гојковиќ и Предраг Живковиќ Тозовец, ја водела тогаш најпопуларната емисија Фолк парада, која ја снимала до ден пред нејзиното второ породување, кога го добила вториот син Андреј со архитектот и познат музичар Сања Илиќ.

– Со Сања сме во брак повеќе од четврт век. Толеранцијата и љубовта се главните двигатели на секој брак, вклучувајќи го и нашиот.

Иако сме во слични професии, никогаш не сме се мешале меѓусебно. Исто така, важно е и двајцата да имаме разбирање за обврските што ги носи овој вид на живот.

Кога се роди Андреј, Сања беше на турнеја во Канада, а синот го виде дури десет дена по нашето враќање од породилно – изјави еднаш таа.