Naslovna Magazin Саша Поповиќ откри нешто кој ретко кој знаеше – Марија Шерифовиќ планира...

Саша Поповиќ откри нешто кој ретко кој знаеше – Марија Шерифовиќ планира бебе, а тој ја убедувал дека и трудна може да седи во Sвезде Гранда

Марија Шерифовиќ важи за една од најдобрите пејачки во регионот која благодарение на својот вокал ги полни сите сали каде и се појави.

Марија Шерифовиќ зад себе има многубројни хитови, но нема многу дуети. Во интервју за 24сата.хр, Марија признава дека ретко има жолта минута во животот, но и дека е човек кој случајно греши и е ранлив.

– Ретко добивам жолта минута, тоа ми се има случено можеби пет пати досега во животот. Тоа беа страшно стресни ситуации, кои некогаш знаев да ги решам, некогаш не. На крајот на краиштата, јас сум само човек од крв и месо!

Многу работи можат да ме потресат, луѓето ме гледаат како безобразна, арогантна, дрска, невоспитана, но јас не сум таков. Јас сум само брза, немам нерви и не сакам бавни луѓе.

Ранлива сум и емотивна, можеби сум поемотивна од сите што ги познавам – признава Марија, која неодамна беше во центарот на вниманието на јавноста кога на социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како во видно лута состојба удира во автомобил.

После тоа видео, многумина шпекулираа дека гневот кој го истурила на автомобилот се родил по расправија со нејзината поубава половина, а Марија тврдела дека тогаш се повредила и дека никогаш никого не удрила.

– Сите мислат дека сум агресивна и дека можам да удрам некого, но јас всушност сум само гласна. Зборувам гласно, се смеам, се расправам, сакам…

Не можам поинаку – изјавила пејачката која по тој испад во јавноста беше цел на осуда од поединци на социјалните мрежи, по што изјави дека не би дозволила нејзиното дете да го има истото пред средно училиште.

Верица Шерифовиќ последниве години е во медиумска изолација, ретко се експонира во медиумите, а познато е и дека започнала приватен бизнис, кој пропаднал.

-Да ви кажам искрено, порано подготвував разни работи, сега нема причина за тоа. Има толку добри домашни производи што можам да купам ајвар и краставици за Марија и за мене, а има и кисели краставички и сѐ на Земунскиот пазар, па нема зошто да складирам.

На крајот на краиштата, зимницата е за некој што има големо семејство – вели Верица. Имено, пејачката ја затвори слаткарницата и сето тоа поради кризата која завладеа.

– Секако дека поскапувањата ги погодуваат сите, но јас ја затворив слаткарницата. За време на кор она, сите ја почувствувавме кризата што се однесува до тие мали бизниси, па секако тоа ми се случи и мене.

Едноставно веќе не вредеше да се држиш за него. Не сум само јас, што е, тука е – открива пејачката за „24седам“. Шерифовиќ се надева дека ќе се врати на претприемач и покрај неуспешниот бизнис.

– Можеби на пролет, не знам. Се зависи од ситуацијата. Веројатно повторно би отворила слаткарница, навистина уживам – заклучува Верица за споменатиот портал.

Да потсетиме, Марија во една прилика додека снимаше за својот блог ја посети слаткарницата на нејзината мајка која е опремена по највисоки стандарди, а во таа прилика подготвија и разни специјалитети кои навистина ги сака Верица, како што и самата истакна на неколку прилики.

Пејачката Марија Шерифовиќ повеќе од десет години е дел од „Sвезде Гранда“, во која е член на жирито и ментор, а заедно со своите колеги одлучува за судбината на кандидатите.

Често ги коментира случувањата во натпреварот со мајка ѝ Верица, а особено Саша Поповиќ, кого го сметаат за голем работохолик кој со децении зрачи со истата енергија.

Покрај вербалните конфликти, често има и анегдоти од снимањето и од шоуто, а Поповиќ се присети на една.

„Морам да кажам за Мара. Пред три години ѝ реков „ајде да го направиме ова“, а таа: „Следната година и нема повеќе, затоа што ќе имам бебе“.

И секоја година работиме „уште само“ на ова. Сега ако ја прашам дали работи следната година ќе ми каже: „Не, две бебиња“, изјави Поповиќ една анегдота со Марија Шерифовиќ во емисијата. „Ѕвезде Гранда – Специјал“.

„Кога ќе дојде тој момент, ќе побарам пауза од девет месеци, бидејќи тоа го заслужувам“, искоментирала пејачката, а тој ѝ рекол:

„Ти си луда, како трудница не треба да одиш на концерти, патувања. Ама седиш во Ѕвезде Гранда, треба само да притиснеш копче. Земаш четворица кандидати како Босанец“.

Донеси го и бебето. Вашето дете ќе биде добар на слух. Како што поминува кандидатот, бебето гласа. Ако ти е тешко, ќе ја турнам количката, ќе му дадам од млекото, цуцлата…“

„Кога веќе зборуваме за детето, што би сакале, девојче или момче?“, праша во еден момент, а Марија само одговори: „Здраво дете“.