Naslovna Magazin Емина Јаховиќ проговори дали му честитала свадба на Сандал и како и...

Емина Јаховиќ проговори дали му честитала свадба на Сандал и како и е во Истанбул

Додека медиумите пишуваат за нејзиниот спoр со поранешниот сопруг Мустафа Сандал, Емина Јаховиќ, како што вели, се труди нивните синови Јаман и Јавуз да поминат низ сѐ, што е можно побезболно.

За нејзиниот изглед, харизма и убавина отсекогаш се зборувало во суперлатив, па сега многумина ги интересира дали има нов маж во нејзиниот живот.

– Отсекогаш сум била многу заштитена. Секогаш бев во златен кафез кој само ги менуваше сопствениците, во таа смисла. Прво, брат ми беше тој што ме чуваше од сѐ во животот, и мојот поранешен сопруг.

Сфатив дека човек може да се спаси. Јас сум некој на кој моментално не му треба маж во мојот живот да се грижи за мене. Стојам со две нозе на земја, можам сама да заработам за мојот живот и за децата.

Сè што доаѓа од луѓето е феноменално, но ако не дојде, апсолутно не се грижам за тоа. Моето ново мото е дека нема очекувања.

Мислам дека во време кога нема очекувања и разоч-арувања. Што се однесува до љубовта, се надевам дека ќе ја доживеам во одреден момент.

Сега сум посветена на децата и работата. Моментално немам некој во животот кој би бил вреден за споменување.

– Мустафа е некој кој е мој поранешен сопруг и татко на моите деца. Јас така гледам. Секогаш ќе морам да бидам со него во некаква комуникација и тоа ќе остане така.

Сето тоа го надминав, само сакам моите деца да бидат добро. Ќе сторам сѐ за да им го олеснам пубертетот и животот во секоја смисла на зборот.

Знам како ги пораснав, добри се на училиште, ги почитуваат постарите, сакаат животни, но мислам дека ќе помине и оваа година.

Јаман моментално е во оние години кога одбива, а едноставно што и да му кажат тој подобро знае. Нема шанси да му одговориш да прави што сака, а тоа е негова манипулација што ја прави од самото раѓање.

Мислам дека ако имав близнаци, целосно ќе полудев. Но, кога ги гледам моите деца, тие се многу добри, бидејќи јас сум строг родител и перфекционист.

Се трудам да бидам силна. Тие се деца на разведени родители и тоа не ми оди секогаш добро, понекогаш ја користат ситуацијата што татко му и јас.

По разводот со турскиот пејач Мустафа Сандал, Емина го продолжи животот во Истанбул со синовите, но таму не е сосема среќна.

Поради бракот со Мустафа Сандал, пејачката Емина Јаховиќ целосно го променила животот и се преселила во Турција, а кога се развеле пред пет години, таа одлучила да го продолжи животот во Истанбул, пред сѐ, заради синовите.

Но, таа сега признава дека таму се чувствува многу осамено и дека ѝ недостигаат пријателите од Србија со кои нема можност често да се гледа.

-Живеам во земја која не е моја. Во Истанбул се чувствувам осамено. За да дојдат моите пријатели, прво треба да се качат во авионот, а потоа да ги координираме датумите кога некој е слободен.

Со мене, не постои нешто како: „Помини на кафе“ или „Ќе се сретнеме таму во толку и толку, искрена беше пејачката за „Ало“.

Емина признала и дека користи „бели лаги“ во одредени ситуации со децата, како и дека лесно може да открие кога ја лажат.

-Постојано ги лажам децата. Кога ќе ме прашаат нешто што не е соодветно за нивната возраст и сакаат нешто да им објаснам, тоа го обвивам во бела лага.

Јас сум интуитивна личност, па лесно можам да препознаам кога ме лажат, но јас им простувам на нивните бели лаги, објасни таа.

Минатата година Мустафа Сандал повторно стапна на „лудиот камен“, а тој и Емина сѐ уште се борат за алиментација за синовите Јаман и Јавуз.

-Немав време да му честитам на Мустафа за бракот. Сè уште се судиме, но добро ни е поради децата. Мораме, но животот продолжува и секој си го живее својот живот, рекла пејачката. која исто така призна дека им посветила многу песни на поранешните љубови.

„Би посветила песна на бившиот, зошто да не, па многу од моите песни им посветив на моите поранешни љубови.

Љубовните турбуленции секако беа инспирација за новиот албум, но не само тоа, туку и настани од минатото.

Не сум инспирирана само од емоциите од мојот живот, туку и од емоциите на луѓето кои ме опкружуваат“, заклучила таа за споменатиот медиум.